Дома Health 9 природни препарати за лекување стари лузни

9 природни препарати за лекување стари лузни

405
0

9 природни препарати за лекување стари лузни
Некои луѓе ги носат своите лузни со гордост и не се срамат да бидат прашани како ги добиле. Таквите луѓе се ретки, повеќето од нив се обидуваат да ги сокријат и можат сериозно да ја нарушат самодовербата. Најчести се лузните од акни, тие можат да останат на лицето со години, без разлика што настанале во пубертетот.

Ако ви пречат лузни од акни или било кои други, прво треба да одредите какви се тие, а потоа да започнете битка која ќе ви даде задоволителни резултати. Лузната е предизвикана од зараснување на рана на кожата. Лузните се промени на кожата, а настануваат како резултат на заздравувањето на ткивото кое било оштетено.

Што може да предизвика лузни?

од акни
од физички повреди, расекотини
од хируршки интервенции
од изгореници

Во текот на животот, некои лузни стануваат помали, некои повидливи. Дури и кога се незабележливи за другите, луѓето кои имаат лузни секогаш се свесни за нив. Нивната видливост и „животниот век“ зависи од сериозноста на оштетувањето на ткивото.

Она што сите најмногу ги интересира е како да ги намалите или целосно да ги елиминирате. Тоа може да се направи на лесен и сосема безбеден начин. Еве ги најдобрите природни лекови за лекување стари лузни:

  1. Алое вера

Алое вера е растение кое има широк спектар на дејство. Познат е по благотворното дејство. Се користи за изгореници, убоди од инсекти, рани и лузни на лицето и телото. Лузните од акни најлесно се третираат со гел од алое вера.

Алое вера се користи со нанесување на чисто лице. Гелот се нанесува со кружни движења, може да се нанесе на цело лице, бидејќи ја прави кожата кадифена и мека. Друг начин е да го нанесете само на лузните и да го оставите да делува еден час, а потоа да го измиете. Постапката се повторува наутро и пред спиење.

На пазарот можете да најдете широк спектар на гелови кои се базирани на алое вера. Ако успеете да добиете вистинска алое вера, тоа ќе биде голем успех, бидејќи маскирањето на лузните ќе биде побрзо и повидливо.

  1. Витамин Е

Витаминот Е има директно влијание на регенерацијата на ткивата и затоа треба да се користи за ублажување на лузните на лицето и телото. Витаминот Е е ефикасен и за лузни предизвикани од изгореници.

Витаминот Е може да се купи во капсули.

Капсулата со витамин Е треба да се масира со кружни движења десет минути, на лузната и околното ткиво. Можеби ќе ви требаат повеќе од една капсула, во зависност од тоа колку лузни лекувате.

По десетминутната масажа, маслото со витамин Е треба да се остави на лицето дваесет минути, а потоа да се измие со млака вода. Оваа постапка треба да се повторува три пати во текот на денот.

  1. Мед

Медот е идеален за лекување на сите несовршености на кожата. Помага за смирување на кожата, доколку има некакви иритации и воспаленија. Дури и ако кожата е исклучително чувствителна, медот ќе и биде многу пријатен.

Медот е богат со витамини Б и Ц, а овие витамини се неопходни за создавање нови и обновување на старите клетки на кожата. Медот не треба да се користи ако сте алергични на него.

Кога медот се користи за лузни, треба да се нанесе на проблематичното место, а потоа да се стави завој или тенка памучна крпа. Медот треба да остане на лицето цела ноќ, а наутро да се измие со млака вода.

Оваа рутина може да ги омекне и избледи постоечките лузни на лицето.

  1. Кокосово масло

Кокосовото масло е еден од најефикасните природни препарати за отстранување на лузни. Кокосовото масло за лузни се користи така што половина лажичка кокосово масло се топи на дланка и потоа се трие на лузната неколку минути.

Кокосовото масло не треба да се мие, бидејќи кожата нема да биде мрсна поради неговото нанесување, брзо се апсорбира, а со тоа до кожата стигнуваат и сите корисни витамини кои му се потребни за регенерација.

Кокосовото масло содржи лауринска и каприлна киселина, а овие киселини се одговорни за намалување, па дури и целосно исчезнување на лузните. Тоа им помага на лузните да избледат, а во исто време, може да го спречи создавањето на нови лузни.

  1. Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е многу ефикасен за различни видови лузни. Овој оцет го поттикнува развојот на нови, здрави клетки и има корисен ефект врз балансирањето на pH вредноста на кожата. Со редовна употреба на јаболков оцет, кожата ќе стане обновена и здрава.

Јаболков оцет треба да се меша со вода, во еднакви пропорции. Со туфер или памук, оваа комбинација може да се нанесе на исчистена кожа. Доволно е да го оставите да делува 5 минути и потоа да го измиете.

Постои уште еден начин да се направи оваа смеса. Јаболков оцет треба да се меша со двојно количество вода за да се разреди. На пример, една лажичка оцет и две лажички вода. Во овој случај, поголема количина од оваа течност се става на лузната и може да се остави преку ноќ. Наутро се мие со ладна вода.

„ПЕГЛА“ И СПРЕЧУВА БРЧКИ, КОЖАТА Е КАКО НОВА: Маска со само 2 состојки – оваа храна прави чуда за лицето
  1. Лаванда и маслиново масло

Есенцијалното масло од лаванда е познато по својата способност да ги смирува раните, а е ефикасно и за лекување на изгореници и исекотини. Маслиновото масло е идеално за навлажнување на сува или воспалена кожа, додека може да ги осветли старите лузни на кожата.

Три капки есенцијално масло од лаванда треба да се измешаат со три лажички органско маслиново масло. Оваа смеса треба да се втрие директно на лузните. Масажата треба дамаслиново масло

јабол се прави неколку минути, со нежни кружни движења.

Маслото треба да остане на лицето половина час, а потоа да се измие со млака вода. Овој третман треба да се повторува два до три пати на ден, за да се постигнат видливи резултати.

  1. Лимон

Лимонот содржи лимонска киселина која е моќна да ги осветлува лузните. Покрај тоа, лимонот е богат со витамин Ц. Пред третманот со лимон, лицето треба да се исчисти од сите нечистотии, најдобро е да направите нежен пилинг.

Можете да исцедите лимон, а потоа да нанесете тафтер на местото каде што има стари лузни. Друг начин е да исечете парче лимон и да го втриете директно на проблематичната област. Лимонот треба да се чува на лузните десет минути, а потоа да се исплакне со ладна вода. Овој третман треба да се повторува еднаш дневно.

8. Компири

Компирите се богати со витамини и минерали, делуваат на здравјето на кожата. Може да ги избледи лузните и да влијае на нивното намалување. Компирите треба да се исечат на прстени и да се стават на местото каде што се наоѓаат лузните. Прстените од компир треба да се чуваат на лицето додека не почнат да се сушат. Кога еден калем ќе се исуши, се зема нов и се става на лузната.

Треба да ги смените прстените од компирот околу дваесет минути, а потоа да ја оставите лузната да се исуши околу 10 минути. Местото каде што беа прстените на компирот треба да се измие со ладна вода. Со секојдневна употреба, лузните ќе бидат значително полесни за помалку од две недели.

  1. Сода бикарбона

Можеби не сте знаеле, но сода бикарбона е многу ефикасна во борбата против старите лузни. Ова е поволна и ефективна метода која влијае на регенерација и обновување на кожата, како и лузни кои имаат потемна боја во споредба со здравата кожа.

Сода бикарбона делува како пилинг на кожата, длабински ја чисти и ги отстранува мртвите клетки од кожата. Сода бикарбона се меша со вода додека не се добие густа паста која се нанесува на лузната. На кожата се суши десетина минути, а потоа треба да се измие со млака вода.

Доволно е да ја повторувате оваа постапка неколку пати неделно, а резултатите нема да пропаднат.

Претходна објаваДоколку имате проблем со тироидната жлезда, веднаш исфрлете ги овие 2 намирници од исхраната
Следна објаваСТЕ СЛУШНАЛЕ ДЕКА ЉУБОВТА ТРЕБА ДА СЕ НЕГУВА, НО ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАКО? Психотерапевт открива како да ја спасите вашата врска!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име