Дома Здравје 9 изненадувачки причини зошто може да имате лош здив?

9 изненадувачки причини зошто може да имате лош здив?

249
0И покрај добрата и дневна хигиена …

Имате лош здив откако ќе јадете храна со интензивни вкусови и ароми, како што се лук, сирење и чипс од кромид или после конзумирање алкохол. Често не можете да се ослободите од непријатниот мирис ден потоа. Но, што ако обрнете внимание на хигиената на усната шуплина и не јадете или пиете нешто што може да предизвика лош здив?!

Еве 9 причини за кои веројатно никогаш не сте се сомневале:

  1. Дехидрирани сте.
  2. Јадете јаглехидрати.
  3. Прескокнувате оброци.
  4. Пиете апчиња за контрацепција.
  5. Имате прекумерна тежина.
  6. Премногу џвакате гума за џвакање.
  7. Имате „сува уста“.
  8. Имате синусна инфекција.
  9. Вие сте дијабетичар.
Претходна објаваЕдна храна што треба да ја исфрлите за да се ослободите од салото на стомакот!
Следна објаваЕмоциите влијаат на имунолошкиот систем

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име