Дома Здравје 8 работи што не сте ги знаеле за габични инфекции

8 работи што не сте ги знаеле за габични инфекции

439
0

Габичните инфекции се многу незгодна појава, како за децата така и за возрасните. Некои студии покажуваат дека постојат повеќе од 20 видови на кандида габи кои се наоѓаат на нашето тело и кои спорадично предизвикуваат голем број на инфекции.

Сите тие се излечиви, но се многу непријатни и упорни. Понекогаш се потребни денови за да се борите со нив и покрај големиот број на лекови и медицинска козметика што се користат. Важно е да се знае кои се симптомите затоа што, доколку се забележат на самиот почеток, може да се отстранат поефикасно отколку кога ќе полетуваат.

Еве некои од нив.

Тие се појавуваат во устата
Многумина не знаат или имаат погрешна претстава за тоа каде има најмногу бактерии, вируси и габи. Повеќето од нив се во човечка уста. Секако, тоа не значи ништо лошо, напротив. Ова се корисни делови од нашата усна шуплина.

Сепак, кај бебињата, некои од габите може да се појават при раѓање, како реакција на надворешниот свет. Често е и кај возрасните, кога оралната хигиена не е на завидно ниво. Потоа се развива габична инфекција наречена дрозд. Тоа не е опасно по живот, може да се излечи, но е многу упорно, па понекогаш е потребно малку подолго време за да се вратат работите во нормала.

Тие предизвикуваат осип кај бебињата
Кога се јавува јадеж кај бебињата, тоа обично значи постојан осип во пределот на пелената. Тоа е последица на постојано носење пелени на таа возраст. Знаат да притиснат, понекогаш сами, а понекогаш затоа што се мали или им е непријатно.

Еден од факторите на ризик е секако урината и изметот. Тие ја контаминираат интимната област и создаваат габична инфекција која поради сите горенаведени фактори исто така не е лесно да се лекува. Како што се повторуваат ризик факторите, се стравува дека и покрај терапијата веднаш нема да има лек. Дефинитивно работите ќе се вратат во нормала, така што и вие не мора да се грижите премногу за овој проблем.

Дијабетесот е поврзан со нив
Дијабетесот е болест во која панкреасот не е во состојба да лачи доволно количество инсулин за да го поправи вишокот шеќер во телото. Затоа оваа болест инаку се нарекува дијабетес.

Габите сакаат слатка средина и присуство на гликоза бидејќи им овозможува да растат. Не случајно дијабетичарите имаат многу поголема веројатност да заболат од габични инфекции во интимната област од другите, бидејќи шеќерите што ги имаат во телото ги принудуваат на тоа.

Добрата контрола на болеста кај дијабетичарите, односно внесувањето помалку шеќер и терапијата со лекови или инсулин, доведува до помала појава на габични инфекции.

Јаглехидратите како храна
За дијабетесот наведовме дека е нарушување на жлездата со внатрешно лачење и затоа може да предизвика проблеми со габични инфекции. Сепак, исхраната базирана на јаглехидрати функционира на сличен начин кога станува збор за растот на габите.

Едноставните шеќери создаваат средина погодна за развој и раст на габите. Не само тоа, докажано е дека едноставните шеќери привлекуваат габи и оние кои консумираат многу од нив имаат поголема веројатност да имаат проблеми со инфекции.

Не се виновни само слатките, иако тие се најголемите виновници. Во индустриската храна има и скриени јаглехидрати кои се солени, па бидете внимателни.

Агресивна хигиена на интимниот регион
Многу луѓе мислат дека инфекциите во вагиналниот регион се јавуваат поради недоволна хигиена. Има вистина во тоа, но премногу хигиена може да има и лоши последици.

Имено, пречестата хигиена, која вклучува препарати за интимната регија, може да ги наруши вредностите на PH и да резултира со одредени инфекции. Кога има мало чешање кое сè уште не е алармантно, никогаш не треба да се туширате долу со топла вода, туку со млака до ладна. Бактериите растат побрзо во топли средини отколку во ладни.

Изборот на веш е многу важен. Тој мора да биде памук. Синтетичките предмети придонесуваат за развој на габи. Истото е и со неудобното перење. Може да се толерира само во посебни прилики.

Поврзување со гастроентеролошкиот систем
Лекарите велат дека се зависи од здравјето на цревата, на целиот организам. Ова се потврдува и при габични инфекции. Имено, се верува дека кога цревата работат како што треба, тогаш имунолошкиот систем и целокупното здравје се на завидно ниво.

Во таква ситуација, габичните инфекции, дури и кога ќе се појават, имунолошките клетки лесно се справуваат со нив. Кога овој систем е нарушен, тогаш габите, кои вообичаено се наоѓаат во телото и во телото, продираат побрзо и побрзо победуваат. Оние кои се склони кон тоа веројатно немаат доволно силен имунолошки систем и цревниот тракт.

ХИВ и габични инфекции
Истражувањата покажаа дека 90 отсто од луѓето заразени со ХИВ имаат проблеми со кандида. Друг интересен податок е дека немаат кандида во пределот на гениталиите, иако веројатно прво им паѓа на памет. Тие страдаат од орални габични инфекции.

Бидејќи ХИВ вирусот првенствено го напаѓа имунолошкиот систем, а ако го поврземе претходниот дел со сознанието дека луѓето со ХИВ вирусот се поподложни на болеста отколку грипот, тогаш не треба да нè чуди овој факт. Контролата на болеста е клучна и овде, за да се воспостави рамнотежа и да не се отвори простор за габични инфекции.

Пробиотиците како лек
Колку и да е важен споменатиот гастроентеролошки систем, приказната за пробиотиците не може да се избегне. Пробиотиците мора да бидат вклучени за добро функционирање на цревата, како и за борба против габите.

Тие се здрави бактерии кои се таму за да се ослободат од вишокот и да ги апсорбираат добрите материи. Во таа смисла, пробиотиците се средства за чистење и важно е да се земаат редовно, заради целокупното здравје.

Пред се од храната. Јогуртот и кефирот се двата најдобри начини за одржување на здравјето на цревата, но има многу кои не ги сакаат, не ги консумираат. Постојат купување на пробиотици. Една капсула е доволна за да му овозможи на телото да функционира правилно, дури и кога исхраната не е на завидно ниво. Тие не треба да ја менуваат балансираната исхрана.

На крај
Габичните инфекции се повеќе непријатни отколку опасни. Со познавање на заканувачките фактори, полесно е да се борите со нив. Колку и да сте упорни, секогаш човекот излегува како победник.

Претходна објаваСедум места во светот каде се забранети автомобилите
Следна објаваАко сакате да ослебнете, внимавајте што јадете пред спиење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име