Дома Здравје 8 болести кои ги наследуваме од мајката

8 болести кои ги наследуваме од мајката

4749
0

Нашите гени го одредуваат не само изгледот и карактерните црти, туку и слабостите на телото, односно склоноста кон одредени болести.

Дури и причината за депресијата и несоницата не мора да биде голем стрес или претерана работа, туку генетска предиспозиција. Затоа е важно не само редовно да одиме на превентивни прегледи, за што често се зборува, туку и пред се да се едуцираме на што треба дополнително да внимаваме.

Науката утврдила дека овие болести во најголема мера се наследуваат преку женската линија:

Остеопороза

Кај оваа болест на коските, која ги прави кревки, а инаку е типична за женската популација, како клучен се споменува наследниот фактор. Остеопорозата обично се јавува по менопаузата, кога коските го губат калциумот. Најважната работа на која треба да се работи е превенцијата – внесете колку што е можно повеќе калциум, но знајте дека тој соодветно се апсорбира само кога ќе се комбинира со витамин Д. Исто така, не се препорачува конзумирање газирани пијалоци, бидејќи во случај на наследниот фактор, ризикот од остеопороза се зголемува за цели 14%, што не е незначително.

Ревматичен артритис

Иако причината за оваа болест, која се дефинира како автоимуна, сè уште не е прецизно дефинирана, се верува дека всушност станува збор за комбинација на наследни фактори и услови на околината. Ревматоидниот артритис не е нималку наивен, бидејќи ги напаѓа зглобовите, тоа е дегенеративно заболување.

Се препорачуваат здрав начин на живот и физичка активност, а особено е важно да се води сметка за здравјето на забите бидејќи, на пример, Докажано е дека периодонтитисот, како болест на непцата што доведува до губење на забите, е и зголемен ризик од ревматоиден артритис.

Предвремено стареење
Научниците открија збир на гени кои се одговорни за тоа колку долго успеваме да ја задржиме младоста. Тие се пренесуваат од генерација на генерација преку мајчината линија. Постои можност да наследиме оштетена ДНК, што ќе го забрза процесот на стареење. Научниците сè уште не смислиле начин како да го вратат времето, но неопходно е да се направи навика да се користат креми со висок заштитен фактор (SPF), бидејќи и чувствителноста на сонце е наследна.

Депресија
Над 300 милиони луѓе годишно страдаат од депресија, а утврдено е дека жените се особено склони кон оваа ментална состојба, која вклучува постпородилна депресија. Науката исто така откри дека еден од факторите кои придонесуваат за депресија е присуството на генот Slc6a15, кој е природно наследен. Се разбира, депресијата е состојба која се лекува, но секогаш е важно да се побара стручна помош.


Кардиоваскуларни заболувања
Складирањето на маснотии кај женската популација е генетски детерминирано, а доколку е типично за пределот на желудникот значи и ризик од срцеви заболувања, односно се удвојува.

Тоа е поврзано и со нивото на холестерол и таложење на масти во крвните садови, а сето тоа може да предизвика состојби како што се срцев удар, хипертензија, дијабетес. Во овој случај неопходна е физичка активност, здрава и диетална исхрана, откажување од пушење и консумирање алкохол.

Мигрена
Жените страдаат од мигрена 3 пати повеќе од мажите, а исто така е забележано дека често се случува склоноста кон такви интензивни главоболки да е генетски предиспонирана. Она што можете сами да го направите е да го намалите внесот на кофеин, алкохол, шеќер, да пиете што повеќе вода за да останете хидрирани и да спиете доволно.

Несоница
Научниците открија дека на хроничните нарушувања на спиењето од овој тип не влијаат само психогените фактори, стресот итн., туку и гените кои ги наследуваме преку женската линија. Пред малку споменавме дека постои генетска врска кај болестите како депресијата, а тоа важи и за анксиозните нарушувања, неврозите.

Обидете се да воспоставите биоритам за легнување до 23 часот, не пијте кафе и јадете тешка храна навечер, а доколку тренирате – физичката активност треба да биде најмалку 4 часа пред спиење.

Алцхајмерова болест
Форма на деменција, која исто така е почеста кај жените отколку кај мажите. Важен е и генетскиот фактор, а начинот на живот може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест. Треба да ги исфрлите лошите масти и шеќери од исхраната, да го контролирате холестеролот и крвниот притисок, да се занимавате со физичка активност бидејќи го зголемува протокот на кислород во телото.

.

И да повториме уште еднаш – превенцијата е секогаш најважна и најефикасна. Затоа редовно одите на лекар на прегледи, а особено внимавајте дали има некоја од овие болести во вашето семејство преку женска линија.

Претходна објаваКако се справувате со анксиозноста? Оваа техника ќе ви помогне
Следна објаваСо какви „маки“ би се соочил крокодил доколку се најде во човечкиот свет (фото)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име