Дома Psychological advice 7 реченици кои паметните луѓе никогаш не ги кажуваат

7 реченици кои паметните луѓе никогаш не ги кажуваат

320
0

7 реченици кои паметните луѓе никогаш не ги кажуваат
Има работи кои паметните луѓе никогаш не ги прават, а на некој начин ова однесување ги издвојува од другите. Исто така, ако сакате да работите на себе и да оставите впечаток на паметна личност, треба да го научите и она што паметните и културни луѓе никогаш не го кажуваат.

Еве неколку реченици кои често можете да ги слушнете, а кои многумина ги кажуваат, свесно или не.

  1. За неговата возраст

Да му кажеш некому „изгледаш одлично за твоите години“ не е ни приближно комплимент. Ако навистина сакате да му дадете комплимент на некого, само кажете „прекрасно изгледате“. Исто така, често можеме да слушнеме реченица како „за една жена сте постигнале многу“, што исто така не е комплимент, па дури и може да предизвика навреда.

  1. Изгледате уморно

Овој негативен коментар едноставно нема никаква цел. Ако дури и забележите дека некој не изгледа најдобро, само задржете го тој коментар за себе.

  1. Со должна почит

Размислете што следува по оваа реченица. Во 99,9 проценти од случаите тоа е нешто што нема врска со почит, туку се користи во некаков ироничен контекст. Затоа паметните луѓе не го користат.

  1. Како што кажав претходно

Ако постојано го повторувате истото и личноста сè уште не разбира што зборувате, обидете се да ги разјасните работите наместо тоа.

  1. Реков/Ти кажав

Никој не сака да ја слуша таа фраза. Тоа е детско, незрело и ако го искористиш, можеш само да се чувствуваш добро и да повредиш некој друг. Паметниот човек не се радува, дури и кога е во право.

  1. Не ми е баш гајле

Ако некој ве праша за мислење, тоа е затоа што му е грижа. Кажувањето некому „не ми е гајле“ може лесно да ги повреди чувствата на таа личност.

  1. Се откажувам

Дури и кога се чувствувате поразени, знајте дека сте многу посилни, попаметни и поспособни отколку што мислите. Заменете го тој збор со фразата „Јас го можам!“, така ќе оставите впечаток на личност која верува во себе, а што може да има ефект и на подигнување на самодовербата.

Претходна објаваСимптоми во устата кои укажуваат дека имате ДИЈАБЕТЕС: Обично ги ИГНОРИРАМЕ
Следна објаваНеделен хороскоп од 15 до 21 мај! Што не очекува сите во текот на оваа недела?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име