Дома Психолошки совети 7 негативни особини на натпросечно интелигентните луѓе

7 негативни особини на натпросечно интелигентните луѓе

957
0

„Business Insider“ пишуваше на оваа тема и откри кои седум лоши карактеристики можат да се поврзат само со оние со натпросечна интелигенција.

Тие тешко се справуваат со сите емоции што ги чувствуваат

Ова е вообичаен проблем на интелигентните луѓе, особено на оние кои знаат вербално да се изразат. Оние кои не ги бива многу со зборови – викајте, скокајте, плачете, смејте се… сето тоа ќе го објаснам. И тогаш кога објаснувам, сите тие емоции се уште се во мене – опиша еден од корисниците на социјалната мрежа „Quora“, а тоа го објаснува со тврдењето дека помалку интелигентните луѓе потешко ги препознаваат сопствените емоции, поради што тие не ги разбирам целосно.

Тешко им е да препознаат колку некој друг работи

Интелигентните луѓе имаат тенденција да вложуваат помалку труд од просекот, а тоа може да стане проблем кога на млада возраст ќе забележат дека не треба да вложуваат труд за да постигнат добри резултати, што значи дека им е исклучително тешко да се развијат работна етика.

Немаат простор за грешка

На интелигентните луѓе постојано им се наметнуваат високите очекувања од другите, а на оние кои не минуваат низ тоа ќе им биде тешко да ги објаснат нивните грижи и несигурности. Токму затоа тие често знаат да бидат фрустрирани и непријатно.

Ги нервираат другите со тоа што ги поправаат

Честопати исправањето на туѓите грешки може да биде крајно антипатично, а високоинтелигентните луѓе постојано ги забележуваат туѓите грешки, поради што лесно оставаат впечаток на арогантни и вообразени луѓе кои луѓето не ги сакаат во нивна близина.


Преку анализа

Натпросечно интелигентните луѓе имаат навика да ја анализираат секоја ситница што им се случува и тоа дури може да ги излуди.

Тие се доживуваат како фалбаџии

Тие често сакаат да помогнат некому давајќи му ги потребните информации, а потоа добиваат впечаток дека непотребно се фалат со своето знаење, што може да биде крајно одбивно за другите.

Тие знаат колку не знаат

Интелигентните луѓе полесно ја перципираат реалноста и како такви полесно сфаќаат дека не знаат апсолутно сè, и полесно им е да одредат во кои области се подобри.

Претходна објаваГи нарекуваат „СЛАТКИТЕ НА ПРИРОДАТА“: Зошто е добро да се јадат три урми дневно?
Следна објаваОдличен напиток за забрзување на варењето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име