Дома Здравје 7 здравствени проблеми кои се третираат со прополис…

7 здравствени проблеми кои се третираат со прополис…

289
0


Прополисот се користи како природен лек со векови, а денес најчесто се користи во сезоната на настинка и грип.
Покрај зајакнување на имунитетот, прополисот, пчелен производ, помага и при појава на вируси – ги ублажува симптомите на грип и настинка. Тој е идеален природен лек кој има антивирусно, антибактериско, антиинфламаторно и антитуморно својство.
Овој пчелен производ богат со цинк го зајакнува имунитетот и ја зголемува енергијата. Луѓето кои редовно земаат прополис подобро се справуваат со стресот.
Еве за што е добар прополисот?

 1. Настинка и грип
  Кога ќе пристигнат студените денови, побарајте помош од пчелите кои вредно работат за вас во текот на целата година. Прополисот го зајакнува имунитетот и долго време се користи за ублажување на овие заболувања. Доволни се неколку капки прополис на коцка шеќер за воспалено грло.
 2. Акни
  Овој едноставен, ефикасен и природен третман е исто така исклучително ефикасен во борбата против акните. За успешни резултати, потребно е да се нанесува прополис на погодените области на кожата, неколку пати на ден . Сличен ефект се постигнува со примена на мешавина од мед и прополис.
 3. Афти
  Прополисот и неговите придобивки се познати и во третирање афти , па можете да ги премачкате афтите со малку прополис. Доколку не поминат, консултирајте се со лекар кој потоа ќе ви препише терапија.
 4. Првут
  Проблемот со првут се јавува кај мрсна и сува коса. Неопходно е да се користат благи шампони со билни состојки, а еден од нив е прополисот. Исплакнете ја косата добро и долго време со топла вода, нежно масирајте го скалпот.
 5. Стрес
  Луѓето кои редовно земаат прополис подобро се справуваат со стресот. Бидејќи содржи многу аминокиселини, есенцијални масни киселини (киселини што му се потребни на нашето тело, а не можат само да ги произведат) и витамини, тоа ни помага да се бориме против сите негативни ефекти на стресот со кои се соочуваме секојдневно.
 6. Ја зголемува енергијата
  Со векови, спортистите го користеле прополисот за да го зголемат нивото на енергија и издржливоста.
 7. Ги смирува раните
  Прополисот е исклучително ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.
Претходна објава14 интересни факти за Љубовта…
Следна објаваПсихологија на боите – влијанието на боите врз нашето расположение и емоции…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име