Дома Живот 7 животни навики кои прават да изгледате постаро

7 животни навики кои прават да изгледате постаро

942
0

Многу луѓе изгледаат постари отколку што се, а тоа најмногу се должи на нивните секојдневни активности. Ако ви се чини дека изгледате постаро отколку што сте, тоа можете да го спречите само ако сте свесни за факторите кои негативно влијаат на изгледот на вашата кожа.

Одредени навики можат да влијаат на тоа, а тие оставаат свој белег најпрво на лицата на луѓето. Ова се некои од нив.

  1. Често консумирате алкохол

Алкохолот има голем број негативни ефекти кои можат да се забележат речиси веднаш. Поради него кожата дехидрира, а предизвикува и воспаление кое е причина за црвенило и видливи капилари. Сето ова може да направи да изгледате постаро отколку што всушност сте.

Студијата од 2019 година на повеќе од 2.300 жени покажа дека жените кои пијат повеќе од осум пијалоци неделно имаат повеќе брчки, отеченост под очите и изгубен волумен во центарот на лицето.

  1. Не пиете доволно вода

Ако не пиете доволно вода, тоа може да доведе до дехидрација, која може да се манифестира на лицето како сувост, фини линии и темни кругови. Според најновите истражувања, жените треба да пијат околу 15,5 чаши течност дневно, а мажите 11,5. Ова вклучува вода, течна храна и други пијалоци.

  1. Конзумирате цигари

Чадот од цигарите содржи стотици токсини, а пушењето ги стеснува крвните садови и ја намалува циркулацијата на кислородот, а со тоа го намалува снабдувањето на кожата со хранливи материи. Сето тоа звучи како рецепт за предвремено стареење, а науката потврди дека тоа навистина е.

Студијата спроведена на 79 пара близнаци покажала дека оние кои пушеле имаат поизразени темни кругови, брчки околу усните и опуштена кожа во пределот на образите.

  1. Не користете заштита од сонце

Ако премногу ја изложувате кожата на сонце, тоа може да резултира со сувост и изгореници, што не е баш погодно за младешки изглед. Со текот на времето, УВ зрачењето може да предизвика трајно оштетување и промени на кожата. За да го избегнете ова, секој ден треба да нанесувате крема со заштитен фактор.

  1. Јадете премногу шеќер

Колагенот и еластинот се две соединенија во кожата кои обезбедуваат таа да остане цврста и младешка. Шеќерот го нарушува сето тоа. Една неодамнешна студија покажа дека кога луѓето консумираат големи количини на фруктоза и гликоза, тие се врзуваат за амино киселините во колагенот и еластинот, што ги оштетува и го забавува природниот процес на заздравување на кожата.

  1. Спиете помалку од седум часа

Додека спиете, многу системи во телото се обновуваат и обновуваат. Недостатокот на сон може да се забележи на лицето, а според едно истражување, кај жените кои добро спиеле, површинската бариера на кожата се опоравувала побрзо отколку кај оние кои не спиеле добро.

  1. Под стрес сте

Хроничниот стрес може да предизвика промени на клеточно ниво со текот на времето, поконкретно, може да ја промени структурата во клетките кои содржат генетски информации. Овие структури се нарекуваат теломери и кога ќе се скратат колку што можат, тие умираат. Тоа е буквално процес на стареење, а луѓето со пократки теломери имаат поголем ризик од хронични болести.

Претходна објаваБрз и евтин РЕЦЕПТ за посни топчиња од КОКОС
Следна објаваИмате ли зуење во ушите: Ова е причината, еве на што ве предупредува телото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име