Дома Живот 7 грешки што не треба да ги прават луѓето по педесеттите години

7 грешки што не треба да ги прават луѓето по педесеттите години

1829
0

Како што старееме, треба повеќе да се грижиме за нашето здравје. Никој не може да живее вечно, но можно е да се зголемат шансите за долг живот со избегнување на некои од грешките што луѓето обично ги прават по педесеттите.

Занемарување на социјалниот контакт

Осаменоста може да убие. Студија од 2018 година покажа дека изолацијата може да го удвои ризикот од смрт како резултат на кардиоваскуларни болести, според МСН.

Националниот институт за стареење, исто така, предупредува дека социјалната изолација го зголемува ризикот од депресија, когнитивно опаѓање, дебелина и ослабен имунитет.

Според истражувањата, мажите се поосамени во староста. Затоа, не го отфрлајте општеството и живејте ги златните години најдобро што можете.

Конзумирање премногу сол

Во повеќето западни земји, крвниот притисок кај луѓето се зголемува со возраста. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) велат дека причината е премногу сол. Намалете го внесот на сол и може да забележите пад на крвниот притисок во рок од неколку недели, што ќе го намали ризикот од смртоносни срцеви заболувања и срцев удар, според ЦДЦ.

Одложување на превентивни прегледи

Сите се зафатени и никогаш немаат време, но систематските и превентивните прегледи не треба да се одложуваат. Така ќе можете навреме да дознаете дали се е во ред или треба повеќе да се грижите за нешто.

Прескокнување на дневната доза на аспирин

Не треба секој да зема аспирин секој ден, но според клиниката Мајо, добро е да се консултирате со лекар доколку ова би бил мудар потег.

Медицинскиот факултет Харвард наведува дека земањето аспирин ги прави тромбоцитите помалку лепливи, што помага да се спречи производството на згрутчување што може да доведе до срцев удар и мозочен удар.

Недоволно движење

Како што старееме, така се зголемува и ризикот од болести на коските. Приближно 10 милиони луѓе имаат остеопороза, а 44 милиони имаат ниска густина на коските, што ги става во ризик за развој на болеста, според податоците на Националната фондација за остеопороза.

Ако имате остеопороза, коските се послаби и постои поголем ризик да се скршат. Некои од овие фрактури, како што се фрактури на колкот, може да бидат опасни по живот. Жените се особено изложени на ризик од остеопороза, па затоа е важно да внесуваат доволно калциум и витамин Д, како и да вежбаат и вежбаат со тегови, што е еден начин за зајакнување на коските.

Пиење премалку вода

Течноста е важна за да се намали ризикот од дехидрација. Децата и постарите имаат потреба од поголеми количества вода. На мажите им се препорачува да пијат 3,7 литри вода дневно, а на жените 2,7 литри. Имајте на ум дека 20 проценти од дневниот внес на вода доаѓа од храна.

Пушење

Откажувањето од пушењето е чекор за пофалба на која било возраст. Ако имате повеќе од педесет, се уште не е доцна да се ослободите од таа навика и да го подобрите вашето здравје.

Непушењето го намалува ризикот од срцеви заболувања, срцев удар и рак.

Претходна објаваПсихологија на привлечност: Како избираме емотивни партнери
Следна објава3 навики кои најмногу го саботираат здрав и долг живот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име