Дома Health 6 симптоми кои можат да укажуваат на лоша болест на дебелото црево:...

6 симптоми кои можат да укажуваат на лоша болест на дебелото црево: Доколку ги забележите, веднаш побарајте преглед

466
0

6 симптоми кои можат да укажуваат на лоша болест на дебелото црево: Доколку ги забележите, веднаш побарајте преглед
Раната дијагноза е клучна во борбата против ракот на дебелото црево

Ракот на дебелото црево е меѓу трите најчести малигни заболувања. Тој е особено опасен, бидејќи може долго да „тлее“, односно да помине без никакви симптоми. Кога се појавуваат симптоми, тоа обично е знак дека болеста напредувала.

Како и кај другите болести, најважното нешто кај ракот на дебелото црево е раната дијагноза, за да може болеста да се излечи во најраната фаза.

Несвесноста за симптомите може негативно да влијае на стапката на преживување, пишува Дејли Меил и потсетува шест симптоми кои се аларм да се оди на лекар.

Крварење
Присуството на крв во столицата може да биде еден од симптомите кои укажуваат на рак на дебелото црево.

Исто така, капките крв во столицата може да бидат предизвикани од израстоци како полипи . Но, ако крвта е темна или црна, треба да се посомневаме во рак, бидејќи може да предизвика внатрешно крварење.

Промени во динамиката на празнење
Доколку почесто одите во тоалет или имате впечаток дека не сте го испразниле целосно стомакот, треба да направите преглед.

  • Потенцијален показател за рак на дебелото црево е секоја значајна промена во движењето на дебелото црево, која варира од личност до личност – вели колоректалниот хирург Џејмс Кинрос од Лондон.
  • Тоа може да бидат почести патувања во тоалет или дијареа. Некои ќе ги припишат овие промени на стрес, јадење повеќе влакна или промени во исхраната, но треба да се проверите ако проблемот продолжи.

Промените во навиките на дебелото црево може да бидат предизвикани од присуството на тумор кој предизвикува делумна опструкција во цревата и запек, или дијареа ако туморот испушта течност во цревата. Промената може да се случи без очигледна причина и ако трае подолго од три недели треба да одите на преглед.

Слабеење
Иако губењето на тежината е невообичаен знак за рак на дебелото црево, треба да го известите вашиот лекар за тоа. Имено, овој симптом може да биде резултат на тумор поради кој се чувствувате лошо или надуено.

Туморот може да ги блокира и цревата, што може да предизвика абдоминална болка и да влијае на губење на апетитот.

  • Болката во стомакот може да има широк спектар на причини, од замор до менструални грчеви. Но, тоа може да биде и знак за рак на дебелото црево. Непријатност или надуеност после оброк може да предизвикаат да јадете помалку и да изгубите тежина , за што треба да му кажете на вашиот лекар, вели д-р Кинрос.

Замор
Ракот на цревата може да се манифестира и со замор . Имено , ракот на дебелото црево може да предизвика анемија , бледа кожа, вртоглавица и отежнато дишење.

Болка
Абдоминалната болка или чувството како да имате грутка во стомакот исто така може да биде предупредувачки знак за рак на дебелото црево.

Треба да посетите лекар ако овие симптоми не исчезнат или ако влијаат на начинот на кој јадете и спиете.

Интестинална опструкција
Болка, надуеност и гадење понекогаш може да бидат предизвикани од опструкција на дебелото црево , како што е туморот.

Луѓето кои го имаат овој симптом треба да одат на лекар што е можно поскоро. Вообичаено, овој симптом е показател дека ракот е веќе напреднат и се јавува кога туморот врши притисок врз цревата или кога прераснува во ентеричниот нервен систем и го оштетува.

  • Раното откривање е еден од најдобрите начини да ги зголемите шансите да преживеете рак на дебелото црево – потсетува д-р Кинрос.

Зошто се јавува рак на дебелото црево?
Причината за појавата на оваа маѓепсана болест се уште не е откриена. Најчесто се јавува како резултат на комбинација на генетски фактори и начин на живот.

Фактори на ризик вклучуваат исхрана богата со црвено месо и масти од животинско потекло, консумирање тутун и алкохол, недостаток на физичка активност и дебелина.

Иако секој може да ја добие оваа болест, ракот на дебелото црево најчесто се јавува на возраст од 50 до 74 години.

Може да се развива долго време без никакви симптоми, а кога ќе се појават симптоми, тоа е знак дека болеста напреднала.


Скринингот вклучува испитување на дебелото црево и отстранување на полипите доколку се појават, бидејќи тие му претходат на почетокот на ракот.

Најчесто прв знак за присуство на полипи, но и на рак на дебелото црево е присуството на крв во столицата, невидлива со голо око. Позитивниот тест не е индикација за присуство на тумор; тоа е знак дека треба да се направи колоноскопија за да се открие причината за крварењето.

Претходна објаваСветскиот ден на здравјето – 7ми АПРИЛ
Следна објаваКОХ ОД ГРИЗ И ЈАЈЦЕ (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име