Дома Health 6 работи што вашите брадавици кажуваат за вашето здравје

6 работи што вашите брадавици кажуваат за вашето здравје

376
0

6 работи што вашите брадавици кажуваат за вашето здравје

Нешто што веројатно не сте го знаеле: Вашите брадавици може да укажуваат на сериозни здравствени проблеми. Ако забележите ненадејно собирање или дупчиња на кожата околу брадавиците (особено ако тоа се случува само околу едната брадавица) – задолжително посетете лекар. Тоа може да биде предупредувачки знак за рак на дојка. Еве уште шест работи што треба да ги знаете за брадавиците.

Исцедок од брадавиците

Ова е честа појава, дури и ако не доите или во друга состојба. Сепак, овој исцедок (најчесто млечен, синкаво-зелен или проѕирен) може да се појави кај повеќето жени при стискање на брадавиците. Меѓутоа, ако не сте го направиле ова, а особено ако исцедокот е крвав и/или излегува само од едната брадавица, задолжително посетете лекар. Исцедокот може да биде резултат на бениген израсток, безопасна циста или рак на дојка.

Третата брадавица е почеста отколку што мислите

Се проценува дека над сто милиони луѓе ширум светот ги имаат на некој дел од телото. Не претставува никаков проблем и може да се отстрани хируршки. Самата процедура трае околу половина час, а закрепнувањето е брзо и безболно.

Вежбањето може да ги иритира брадавиците

Соодветниот спортски градник и одредени видови балсами за брадавици можат да помогнат. Меѓутоа, ако не вежбате, а забележите дека вашите брадавици се црвени, чешаат или лушпести и се лупат, контактирајте со вашиот лекар. Тоа може да биде знак за Паџетова болест, редок вид на рак кој ги зафаќа брадавиците и ареолите. Може да биде и егзема.

Влакна на брадавиците

Ова е нормално, дури и кај жените. Тие мали испакнатини околу брадавиците се всушност фоликули на косата. Ако тие станат болни, растат или чешаат и се ронат, контактирајте со вашиот лекар, бидејќи тоа може да биде знак на инфекција.

Превртените брадавици не се ништо за грижа

Околу 15% од жените имаат превртени брадавици од раѓање. Всушност, ова се случува поради сврзното ткиво кое брадавицата едноставно го влече навнатре. Потребна е мала операција за да се поправи состојбата.

Ерогени зони

Тие се и ерогени зони, не само кај жените, туку и кај некои мажи. Според истражувањата, чувството од стимулација на брадавиците ги достигнува истите центри за задоволство во мозокот како и чувството од стимулација на клиторисот и вагината.

Претходна објаваВРТОГЛАВИЦА – симптоми, причини и прва помош
Следна објаваЈадеме ТОН БАКТЕРИИ поради ГРЕШКАТА која ја правиме кога ја миеме салатата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име