Дома Life 6 работи кои предизвикуваат дебелеење кај жените

6 работи кои предизвикуваат дебелеење кај жените

451
0

6 работи кои предизвикуваат дебелеење кај жените

Проблемот со дебелеењето ги прогонува повеќето жени, а повеќето од нив ја обвинуваат несоодветната исхрана и недостатокот на физичка активност. Иако овие два фактори најмногу придонесуваат за зголемување на телесната тежина, постојат многу други фактори кои придонесуваат за овој заеднички проблем. Еве за што се работи.

Стресот

Дали се храните здраво и редовно вежбате, но поради некоја причина постојано се дебелеете и сè потешко ви е да се ослободите од вишокот килограми? Ова им се случува на голем број жени, а истражувањата покажуваат дека стресот придонесува за зголемување на телесната тежина. Ако сте биле под голем притисок во последно време и ако и покрај здравата исхрана и редовната физичка активност, сепак се дебелеете, тогаш сето тоа е поради стресот. Тоа се случува затоа што човечкото тело, кога е под хроничен стрес, почнува да лачи одредени хормони кои помагаат во таложење на масни наслаги.

Недостаток на спиење

Истражувањата покажуваат дека недостатокот на сон влијае на нашето здравје со тоа што го нарушува метаболичкиот процес. Во овие случаи, мускулите се метаболизираат наместо мастите, што на крајот доведува до зголемување на телесната тежина. Недостатокот на сон исто така ве прави погладни од вообичаено и повеќе сте склони кон прејадување.

Лекови

Одредени лекови против депресија, напади, нарушувања на расположението, мигрена, дијабетес и висок или низок крвен притисок можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина и до пет килограми месечно. Значи, ако стекнете тежина постепено и со здрав начин на живот, можеби не е лоша идеја да проверите каков тип на лек користите.

Постојат 6 типа на дебелеење… Дознајте зошто и како се покачуваат килограмите

Одредени болести

Одредени болести, како што е хипотироидизам (метаболичко нарушување предизвикано од намалување на количината на тироидните хормони во телото) може да доведат до брзо и прекумерно зголемување на телесната тежина. Ако се дебелеете и имате симптоми како што се оток, замор, засипнатост и главоболка, големи се шансите да страдате од хипотироидизам.

Менопауза

Голем број жени во доцните четириесетти се здебелуваат поради менопаузата. Менопаузата предизвикува хормонални промени кои може да резултираат со депресија, несоница и постојан глад, што резултира со зголемување на телесната тежина.

Брза храна

Повеќето брза храна содржи високо ниво на калории, масти и сол, а сето тоа придонесува за таложење на маснотии и создавање на масни наслаги во телото. Со оглед на тоа што неговиот вкус е многу примамлив и дека угостителските објекти кои го продаваат се буквално на секое ќоше, тоа ја зголемува шансата за консумирање на овој вид на храна и неминовно дебелеење.

Претходна објаваГотов за 5 минути: Чоколаден десерт без брашно
Следна објаваЗдравје: Зачини кои помагаат да се чувствувате добро

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име