Дома Life 6 работи кои не треба да ги има во спалната соба

6 работи кои не треба да ги има во спалната соба

713
0

Вашата спална соба е засолниште – или барем така треба да биде. Место каде што ги поминувате сите тие часови одморајќи се и наполнувајќи ги батериите – но знаете и колку е тешко навистина да се опуштите кога просторот е неред. И покрај фактот што веројатно поминувате само еден (најчесто несвесен) дел од денот во спалната соба, тој може брзо да се закопа.


Ако вашата спална соба има потреба од ресетирање, но не знаете точно од каде да започнете, еве 6 работи што не припаѓаат во вашата спална соба.

Незавршени проекти
Физичкиот неред има начин да создава ментален неред, што може да го отежне опуштањето – а тоа особено важи за недовршените проекти, вели професионалната организаторка Кетрин Лоренс. Таа вели дека полуготовите занаетчиски проекти, облеката за чистење или поправка, скршените работи што чекаат да се залепат или книгите што треба да се прочитаат еден ден може да ги натераат луѓето да се чувствуваат преморени пред да го испијат утринското кафе.

Значи, ако завршувањето на тој проект на Pinterest или шиењето копче на таа стара блуза веројатно нема да има голем поврат на инвестицијата, можеби е време да се збогувате со него (или, во најмала рака, да го преместите во друг дел од домот ).


Документација и пошта
Ако поштата или документите некако завршиле во вашата спална соба, сега е совршено време да ги средите и да го фрлите она што апсолутно не ви треба. Повторно, трудовите не само што додаваат физички неред во вашиот простор; ве потсетуваат и на работата, што може да ве спречи да се опуштите.

Во случај вашата спална соба за итни случаи да функционира и како домашна канцеларија или училишна соба, Лоренс предлага да потрошите 15 минути на крајот од секој ден фрлајќи ги предметите што не ви се потребни: пополнети списоци со задачи, искористени пенкала и платени сметки.

Застарен декор
Одвојте една минута за да го прегледате вашиот декор. Ако вашата спална соба е преоптоварена со сентиментални работи, како што се стари фотографии, постери и ситници, Лоренс предлага да изберете неколку, а остатокот да го фрлите. „Оставете го минатото за да направите простор за нови спомени и искуства, особено ако тие предмети го закопаат она што би можело да биде вашата удобна, тивка спална соба“, вели таа.


Облека што не ви стои
Сите оние работи што мислите дека би можеле да ги искористите еден ден во иднина – можат брзо да направат простор неорганизиран, а особено се проблематични во помалите простори како вашата спална соба. Затоа професионалната организаторка Сара Дан предлага да се ослободите од сета облека која повеќе не ви одговара или не одговара на вашиот животен стил.

Твојот телефон
Подобро е да го оставите телефонот надвор од спалната соба. Постојат многу причини да најдете различно место за одмор за вашиот телефон од она каде што се обидувате да се одморите: подобар сон, помалку стрес, непречено време со вашиот партнер се само неколку.

Стари постелнина и ќебиња
Да имате резервен комплет чаршафи и ќебиња е добра идеја, но само доколку се во функционална форма. Додека ја средувате постелнината, внимателно погледнете дали има големи дамки или флеки. Професионалниот организатор Бренда Скот вели дека извалканите постелнини, јоргани и перници треба професионално да се исчистат или заменат.

Извор: apartmenttherapy.com

Претходна објаваШто е заедничко за среќните луѓе?
Следна објаваНеверојатната моќ на јајцата: Дали се подобар избор од месото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име