Дома Нега и убавина 6 можни причини зошто вашите нокти пожолтуваат

6 можни причини зошто вашите нокти пожолтуваат

783
0

Иако не изгледаат убаво, жолтите нокти обично не се показател за посериозна здравствена состојба, вели дерматологот од њујоршката клиника „Марбл Медикал“, д-р Рејчел Мејман.

Таа вели и дека причините за жолтата боја може да варираат од козметички проблеми (темен лак) до здравствени проблеми како габични инфекции.

„Жолтите нокти можат да бидат наследни, но тоа е прилично редок феномен“, вели д-р Мејман, наведувајќи неколку вообичаени причини за оваа појава.

Носење темен лак за нокти

Бојата од таквите лакови е во интеракција со кератинот на ноктите и предизвикува негово пожолтување, вели таа, додавајќи дека тоа може да предизвика кршење на плочката на ноктите.

Ова е особено точно кога користите традиционални лакови за нокти кои содржат состојки како што се формалдехид, камфор и толуен кои можат да ја ослабат плочата на ноктите.

“ Кога ноктите стануваат послаби и потенки, тие можат да пожолтат, што е знак дека им треба малку време без употреба на лак“, додава докторот

Одвојување на плочката на ноктите
Познато и како онихолиза, одвојувањето на нокната плоча од основата може да предизвика и жолта боја на ноктите, вели д-р Мејман и објаснува дека оваа состојба настанува поради некоја траума, одредени хемикалии, лекови и воспалителни состојби како што е псоријазата, пишува Mind Body Green.

Пушење
Според д-р Мејман, честото изложување на прстите на чад од тутун може да предизвика промена на бојата на ноктите и испакнатини на плочката на ноктите.


Каротенемија
Оваа состојба, која е вишок на бета-каротин, најчесто се забележува кај децата, објаснува докторката, а освен пожолтени нокти, може да предизвика и пожолтување на кожата. Состојбата е бенигна и нема причина за загриженост, но добро е да се консултирате со лекар за да се уверите дека тоа не е показател за други здравствени проблеми.

Габични инфекции
Кога ќе се појави габична инфекција на ноктот, атлетското стапало, плочката на ноктите се згуснува и под неа се акумулираат парчиња, што може да предизвика жолта нијанса, вели д-р Мејман, која сепак е многу почеста на прстите на нозете отколку на прстите на рацете.


Недостаток на некои витамини
Ноктите најчесто се направени од стврднати кератински протеини, објаснува докторката, а недостатокот од нив или некои други витамини може да резултира со жолти нокти и да предизвика пукање, поради што земате добри антиоксиданси кои ги зајакнуваат ноктите, како што е витаминот Е.

Претходна објаваИако има диплома по дерматологија, таа се грижи за својата кожа по совет на нејзината 72-годишна мајка
Следна објаваМагична билка која треба да ја имате во вашиот дом

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име