Дома Психолошки совети 5 човечки особини кои најверојатно се генетски

5 човечки особини кои најверојатно се генетски

482
0

Повеќето од вас ја слушнале фразата „Имаш очи на мама, а темперамент на тато“ или барем нешто слично. Од друга страна, реченицата како „Јас страдам од агорафобија како дедо ми“ практично никогаш не беше изговорена.

Едноставно е неверојатно колку информации релевантни за нашето однесување се скриени во ДНК на нашите клетки. И иако научниците сè уште не можат точно да утврдат како гените, воспитувањето и влијанијата од околината придонесуваат за нашите особини на личноста, многу студии открија дека наследуваме не само физички изглед и интелигенција, туку и особини како што се смислата за хумор и штедливоста.

Откријте во нашиот текст во кој случај 5 човечки карактеристики генетиката игра голема улога.

  1. Смисла за хумор

Многу луѓе мислат дека смислата за хумор е стекната особина која зависи пред се од средината во која растеме. Според оваа наивна теорија, ако сме во друштво на духовити луѓе, самите ќе станеме духовити. Се разбира, тоа не е така, а научниците открија зошто. Имено, хуморот, како и многу други наши карактеристики, е делумно генетски детерминиран. Засега е познато дека луѓето со една верзија на генот 5-HTTLPR се смеат и уживаат во шеги повеќе отколку луѓето со друга верзија на истиот ген. Резултатите од оваа студија се покажаа како убедливи дури и кога ќе ги земеме предвид националноста, возраста и полот на учесниците во истражувањето.

  1. Подложност на зависност

Се проценува дека влијанието на гените врз развојот на зависност е помеѓу 40% и 60% . Врската помеѓу зависноста и генот DRD2, кој е одговорен за функционирањето на допаминските рецептори, е најпроучен. Луѓето кои не функционираат правилно имаат поголема веројатност да се препуштат на наркотици и да развијат зависност од нив.

  1. Способност да се чувствувате одморени и покрај краткиот период на спиење

Некои луѓе можат да спијат само 5 часа навечер , но сепак се полни со енергија и енергија наутро. Една од познатите личности кои ја имаа оваа супермоќ е поранешната британска премиерка Маргарет Тачер . Според неа, генот p.Tyr362His , инаку одговорен за оваа способност, го добил прекарот генот Тачер . Луѓето со овој ген не само што спијат помалку, туку се и значително попродуктивни по долг период на будност во споредба со другите луѓе.

  1. Штедливост

Експертите тврдат дека кога се во прашање парите , наследните особини можат да објаснат најмалку 30% од нашето однесување. Имено, се покажа дека некои луѓе се генетски предодредени да штедат повеќе без разлика на нивното ниво на богатство, пол или возраст. Овие луѓе имаат и поголема самоконтрола во другите области од животот, па затоа е помала веројатноста да страдаат од дебелина и зависност.

  1. Екстровертност

Многу фактори одредуваат дали како возрасни ќе бидеме екстроверти или интроверти. Еден од најважните е секако генетиката, поточно гените WSCD2 и PCDH15 . Следниот пат кога ќе помислите дека причината за вашата дружељубивост е фактот што родителите ве принудувале да учествувате во разни воннаставни активности во младоста, размислете уште еднаш. Поголема е веројатноста да бидете екстровертни затоа што вашите предци биле такви.

Претходна објаваЈаболковиот оцет прави чуда за кожата
Следна објаваДомашни бургер плескавици кој лесно се подготвуваат (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име