Дома Живот 5 причини зошто треба да започнете да вежбате…

5 причини зошто треба да започнете да вежбате…

272
0

Колку од вас цврсто одлучија пред крајот на минатата година дека во 2021 година редовно ќе тренирате, вежбате, теретана, пилатес или јога, ќе ги користите сите апликации за вежби што постојат, ќе купите нова опрема и да бидете упорни, без оглед на дождот, снегот, магла и студени утра за време на кои сè уште е полесно да се остане во кревет? Дали започнавте? Еве причини да започнете да вежбате…
Ако започнете со вежбање, ќе добиете безброј придобивки, како за телото, така и за умот. Ако ви треба малку повеќе охрабрување да започнете авантура наречена „здрав и активен животен стил“, подолу се 5 кратки потсетници за важноста на редовното вежбање.

Вежбањето ја регулира телесната тежина
Секако, како и со сè, клучот е во континуираното , повеќемесечно вежбање. Два неделни тренинзи во теретана или некоја друга форма на тренинг нема да ни ги одземе тие пет или десетвишок килограми за кои постојано размислуваме. На пример, ако одлучите да вежбате двапати неделно, проверете дали сте активни во текот на другите пет дена.

Со вежбање, ги ублажувате симптомите на разни болести и состојби
Висок холестерол, висок крвен притисок, чести главоболки, болка во ‘рбетот или зглобовите, депресивни состојби… Со правилно вежбање, тие или ќе исчезнат целосно или ќе бидат значително олеснети. Ова ќе направи да се чувствувате подобро и олеснето и ќе можете да ги извршите сите задачи пред вас на подобар начин.Ќе бидете подобро расположени и ќе имате повеќе енергија, а токму тоа хронично ни недостасува на многумина од нас.

Ќе спиете подобро
Доколку редовно бежбате ретко имаат проблеми со спиењето. За разлика од вас кои го читате ова и веќе сте заборавиле што значи квалитетен сон, оние кои се физички активни спијат морно ноќе и се будат наутро подготвени за нов ден.

Ќе се дружите со луѓе
Многу луѓе се запознаени со чувството да седат пред лаптоп 10 или дури 12 часа на ден. Ние не се дружиме со семејството, колегите, пријателите … Немаме време за долги пијалоци за кафе во кафулињата или за домашни дружења затоа што понекогаш се чини дека е губење време. Сепак, комуникацијата со луѓе е клучна за нашето ментално здравје, и каде на друго место сте сигурни дека ќе бидете во контакт со луѓе отколку на на вежбање?

Ќе ја подобрите вашата меморија
Според бројни избори, редовното вежбање ја подобрува меморијата, можеме да се концентрираме на работните задачи побрзо и подобро и да учиме подобро. Ако се чувствувате екстрадемотивирано и расеано, воведете лесна вежба во вашата рутина и позитивните резултати ќе пристигнат многу брзо.

Претходна објаваЕден од највредните лекови од природата – Коприва…
Следна објаваДали сакате да пиете зелен чај? Ова е најдоброто време од денот за тоа задоволство

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име