Дома Светски дестинации 5 од најтопли градови во Европа во студените зимски денови

5 од најтопли градови во Европа во студените зимски денови

324
0

Иако надвор во моментов не е многу топло и температурите се прилично ниски , европското сонце е сепак доволно големо за да се загрее прилично удобно во некои земји и градови. Затоа, ако не сакате да ја поминете зимата со греалка , туку некаде каде што можете дури и да се напиете кафе или чај на улица, одете во некој од овие градови и земји…

Тирана, Албанија

Главниот град на оваа држава некогаш бил најпознат по многуте бункери . Сè уште е познат по нив, но го красат згради во разни бои , како и глетки од турската и советската (силно влијание) ера. Сепак, Тирана во иднина треба да ја краси зеленило , на кое работи познатиот архитект Стефано Боери .

Сега, кога направивме мал вовед, да додадеме дека температурите овде се повеќе од пријатни, а декемврискиот просек е фини 15 степени . Секако, можете да се упатите и по југ, до Драч, каде што морето е исто така пријатни 15 степени, еве ви можност за сонце…

Тирана


Рим, Италија

Исто како Париз, Рим е секогаш добра идеја . А ако сакате да стигнете до брегот, знајте дека ви треба само половина час. Најдобро од сè, морето е прилично топло и поудобно во него отколку надвор. Во Рим ќе се најдете на просечна температура од 15 степени, па дури и да грее сонце во текот на денот , опуштете се во еден од баровите на Трастевере и уште еднаш дознајте колку е убав животот.

Рим

Атина, Грција

Во декември, како и во сите други месеци, можете да уживате во разгледувањето на Акропол и да дознаете за богатата грчка историја. Но, исто така, со оглед на температурите, можете да уживате и на плажа. Просечната температура во воздухот е 17 степени , а во морето дури три степени повисока. Исто така, од сите градови на оваа листа, Атина го држи рекордот по бројот на сончеви денови. Дури 268 дена во годината овде сјае сонцето , што е речиси 75 проценти од времето.

Атина

Лисабон, Португалија

Главниот град на Португалија, но и околниот регион Каскаис се загрева со иста просечна температура како и Атина. Исто така, бројот на сончеви денови во годината е убав 226 , а температурите блиску до 20 степени (не се невообичаени) ги прават Лисабон и Каскаис посакувана дестинација. Се разбира, кога зборуваме за знаменитости португалците имаат сто да понудат, исто како и одличните гастрономски понуди , па ова се само дополнителни причини за посета. И да, да не заборавиме да кажеме дека овде во море е потопло отколку надвор.

Лисабон

Валета, Малта

Ако навистина „пукате“ на сонце и високи температури , тогаш Валета е одличен избор. Во декември морето е околу 20, а надвор температурата е само еден степен пониска. Има повеќе од 230 сончеви денови , така што тешко дека ќе погрешите со изборот на Малта.

Валета
Google search engine
Претходна објаваХрана против стрес
Следна објаваЗапечен карфиол со печурки (посно)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име