Дома Здравје 5 начини за зајакнување на цревата и редовно празнење секое утро

5 начини за зајакнување на цревата и редовно празнење секое утро

1093
0

Редовната столица е исклучително важна за вашето здравје.

Иако не сакате да зборувате за тоа, редовното празнење на дебелото црево е исклучително важно за вашето здравје.


Некои луѓе едноставно ја имаат среќата што веќе им се секојдневни утрински ритуали, додека други се борат со неправилна столица која може да доведе до голем број други здравствени проблеми.


Др. Пејтон Бероким, гастроентеролог, за Wellandgood истакнува дека мора да се стремите кон меко празнење без напрегање и тоа не е нешто што мора да се резервира само за утрото.


Можете да го правите тоа во секое време од денот и се е нормално доколку се одвива непречено, меко и целосно. Д-р Беруким е тој што предлага пет начини кои се клучни за редовна столица:

Редовно пијте вода


Иако птиците на гранката веќе го знаат тоа, сепак е толку важно што мора постојано да го споменуваме. Правилната хидратација е исклучително важна кога станува збор за регулирање на функцијата на цревата. Ако некое лице е дехидрирано, ќе има запек.

Движете се


Физичката активност е исклучително важна за здраво функционирање. Се препорачува да пешачите најмалку 30 минути на ден за да одржите барем малку кондиција и да го поттикнете редовното празнење на дебелото црево наутро.

Јадете храна богата со влакна, пробиотици и здрави масти

Она што го јадете, исто така, значително влијае на вашата столица. Влакната, на пример, се клучна компонента на здравата исхрана. Тие истовремено спречуваат дијареа и запек. Храната богата со растителни влакна вклучува овес, грав, леќа, чиа семе, ленено семе, бриселско зелје.


Покрај влакната, мастите се исто така исклучително важни бидејќи ќе и дадат маса на столицата и ќе ја поддржат апсорпцијата на витаминот А, кој помага да се спречи слузницата на дебелото црево и да се спречи воспаление. Спречете го внесувањето на кофеин и алкохол бидејќи и двата се диуретици – предизвикуваат многу мокрење што доведува до дехидрација, а со тоа и до запек.

Проучете ги вашите хормонски проблеми

Хормоналната нерамнотежа исто така може да биде причина за проблемот. Хормоналните промени во циклусот, како што се менструалните, се нормални, но дефинитивно е препорачливо да се пие што повеќе вода за дополнително да се стимулира функцијата на цревата.


Од друга страна, тироидната жлезда може да предизвика и варење и за тоа е потребен третман и консултација со специјалист.

Инвестирајте во стол за чучњеви

Тоа е сквоти нокшир на кој ги ставате стапалата кога одите во тоалет, така што колената ви се подигнати над половината. Ова ослободува клучен карличен мускул што го олеснува празнењето на цревата.

Претходна објава12 интересни факти за Дубровник…
Следна објаваВи се лоши кога патувате, има решение и за тоа…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име