Дома Health 5 начини да го забрзате вашиот метаболизам…

5 начини да го забрзате вашиот метаболизам…

401
0

Вежбате и обрнувате внимание на вашата исхрана, но со возраста сè потешко е да ја одржувате идеалната тежина. Истражувањата покажаа дека на возраст помеѓу 6 и 18 години, потрошувачката на калории во одмор (базален метаболизам) се намалува за неверојатни 25%, а по 20-тата година од 2 до 3 проценти во секоја деценија од животот. За среќа, постојат начини да се одложи природното забавување на метаболизмот, така што треба да внесете мали трикови во вашиот животен стил.

МАСТИ
За да се согорат маснотиите во мускулите, треба да активирате што повеќе мускулни влакна. Една неодамнешна студија покажа дека луѓето кои немаат мир и постојано брзаат, трошат дури 352 калории повеќе во текот на денот од оние кои се попасивни. Со зголемување на секојдневните активности кои не се дел од тренингот, но согоруваат маснотии, како што се одење, стоење, возење велосипед – ќе согорите повеќе калории, ќе го забрзате метаболизмот и полесно ќе ја одржувате тежината. Малите, чести движења можат да имаат значително влијание врз вашата целокупна дневна активност. Исто така, интензивните тренинзи се исклучително важни. Интензивното трчање согорува повеќе калории отколку лесното трчање и во времето по тренингот. Од друга страна, долгото и лесно трчање ја зголемува потрошувачката на маснотии.

ЈАДЕЊЕ
Гледајте го вашето тело како машина на која и треба гориво за да работи, а тоа гориво е храна. Значи, започнете да јадете. Ова не само што ќе го забрза метаболизмот, туку исто така ќе го стабилизирате нивото на шеќер во крвта и ќе ги балансирате хормоните во вашето тело. Експертите советуваат првиот оброк да го земате до еден час по будењето, а потоа да јадете на секои три до четири часа за да го забрзате метаболизмот. Престанете да јадете два до три часа пред спиење.

ПРОТЕИНИ
Протеините го забрзуваат метаболизмот многу побрзо отколку мастите или јаглехидратите. Џвакањето, грицкањето и варењето на храната бара одредена количина на енергија и може да согори до 30 проценти од калориите што се наоѓаат на вашата чинија.
Колку е посложена храната, толку повеќе калории ќе потрошите. Друга добра страна на протеините е тоа што содржи аминокиселина наречена леуцин која спречува губење на мускулите додека сте на диета.

ВОДА
Истражувањата покажаа дека луѓето кои пијат осум чаши вода на ден имаат метаболизам 12 пати побрз од оние кои внесуваат помали количини на течност. Сакате да изгубите 3 килограми годишно? Пијте половина литар вода секој ден пред појадок, велат експертите од Универзитетот во Вирџинија.

ТРЕНИНГ
Вклучете две до три вежби во вашата неделна програма – ќе ја зголемите мускулната маса и ќе потрошите барем уште 50 калории во текот на денот. Што е уште поважно, ќе одржувате мускулна маса како што стареете, што исто така одржува добар метаболизам. Развојот на мускулната маса е како заштеда за старост, само подоцна целосно ги искористувате сите нејзини придобивки.

Претходна објаваСветски ден на тироидната жлезда-25 мај
Следна објаваЕве како да се организирате и да добиете сè на време. 4 совети…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име