Дома Health 5 импресивни здравствени придобивки од циметот

5 импресивни здравствени придобивки од циметот

212
0

5 импресивни здравствени придобивки од циметот

Циметот одамна е повеќе од само миризлив зачин кој го користиме во нашите омилени десерти…

Модерната наука ја препозна важноста на циметот и почна да ја поддржува идејата дека овој зачин има повеќе придобивки за нашето здравје отколку неговиот добар вкус… Дознаваме за што се работи:

  1. Може да спречи рак на дебелото црево

Соединението кое му дава боја и вкус на циметот (цинамалдехид) може да го спречи развојот на рак на дебелото црево, барем кај глувците – според студијата од мај 2015 година на Државниот универзитет за фармација во Аризона. Следниот чекор е да се истражат ефектите на циметот кај луѓето.

Како зачините влијаат на нашите црева
  1. Циметот ги убива вирусите

Дневната доза цимет може да ги спречи вирусите. Истражувачите од колеџот Туро во Њујорк споредија два јужноафрикански типа цимет, од Сајгон и Цејлон со други растителни екстракти (кромид, лук, каранфилче, нане, какао и шпански шафран). Само 10% од екстрактот од цимет биле доволни за ефикасно да се убие вирус сличен на оној кој ги напаѓа луѓето, но и животните, по само 10 минути. Резултатите траеја повеќе од еден ден. Затоа се препорачува ставање цимет над разни слатки намирници.

  1. Циметот може да ја зголеми меморијата

Иако оваа ставка сè уште не е тестирана кај луѓе, циметот ја зголемува меморијата кај животните – кај тестираните глувци со утврдена деменција. Научниците им давале од 50 до 200 милиграми „Cinnamomum zeylanicum кора“ (од која се добива цимет), по што морале да поминат низ лавиринти. Се покажа дека многу подобро ги препознаваат новите предмети и ги разликуваат нив и веќе познатите предмети.

  1. Го контролира дијабетесот

Според една студија од 2013 година, многу е можно циметот да помогне во контролата на дијабетес тип 2. Циметот е евтин природен лек кој може да помогне во намалувањето на гликозата во крвта. Сепак, најголемата предност, т.е. Кинескиот цимет има ефект.

  1. Ја намалува менструалната болка

Ова е одлична вест за сите жени кои трпат огромни болки секој месец. Студијата од 2015 година покажа дека речиси 80% од жените кои земале цимет во форма на таблети имале значителна промена, во споредба со оние кои земале плацебо. На почетокот на циклусот, жените пиеле околу 420 милиграми цимет, три пати на ден. На овој зачин му требаше помалку од еден ден за да има ефект, а во текот на третиот ден од циклусот – болките исчезнаа. Освен што ја намалувал болката, циметот делувал и на обилно крварење.

Претходна објаваЈАЈЦАТА како спас: Зајакнуваат, обновуваат и го забрзуваат растот на КОСАТА
Следна објаваСНИКЕРС ТОРТА без печење – ПОСНА И МРСНА ВЕРЗИЈА Совршена комбинација од чоколадо, карамела и кикирики(ВИДЕО)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име