Дома Psychological advice 5 знаци дека сте ја изгубиле душата: вратете го мирот

5 знаци дека сте ја изгубиле душата: вратете го мирот

321
0

5 знаци дека сте ја изгубиле душата: вратете го мирот
Сите понекогаш се случува да „залутаме“, но тоа е нормално – не сме роботи.

Штом ќе се случи да ја изгубиме душата, да залутаме, да погрешиме, треба да се потрудиме да се вратиме на вистинскиот духовен пат. Ова е еден од тестовите што мора да ги поминеме на Земјата.

Факт е дека повеќето луѓе едноставно не сфаќаат кога нивната душа почнува да се движи во погрешна насока.

Значи, 5 психофизички знаци кои укажуваат дека вашата душа залутала.

  1. Се чувствувате неверојатно уморни

Заморот има објаснување. Но, ако се чувствувате уморни по одмор, вреди да се обрне внимание на ова. Причините можеби се посериозни отколку што мислите.

Ако во овој случај сте исклучиле можни болести, тогаш можеби вашата душа е уморна. Движењето во погрешна насока најмногу ја лишува душата од енергија и сила.


Работи за размислување:

Размислете дали сте биле верни на себе во последно време.
Размислете за вашите соништа. Анализирајте и видете какви ќе бидат резултатите.
Размислете за себе. Размислете за интегритетот на вашата личност и квалитетот на вашите односи со другите.

Што да правам:

Медитирајте. Молете се. Обрнете внимание на сè за вашите соништа и аспирации. Вежбајте или шетајте почесто на свеж воздух. Треба да се размрдате и да го обновите телото со енергија. Работете на здравјето на ‘рбетот. Разбудете го вашето внатрешно, духовно Јас За да го направите ова, треба да ја пополните неговата главна оска – ‘рбетот. Ова може да се направи со помош на специјална вежба. Застанете, исправете го грбот и ставете ги стапалата цврсто на подот. Ставете ги стапалата на ширината на рамената. Раширете ги рацете на страните, подигнете ги до нивото на рамената. Внимателно свртете од лево кон десно, напред и назад. Време на извршување – од 1 до 3 минути. Почувствувајте дека ви се враќа енергијата. Исчистете го и енергирајте го вашиот ум со есенцијално масло од лимон или рузмарин.

  1. Вашето дишење станува неправилно

Зборот „дух“ доаѓа од латинскиот збор „спиритус“ – здив. Сè е логично. Промените во дишењето се случуваат кога духот не е опуштен. Се зависи од тоа колку негативни емоции го притискаат, на пример, лутина, анксиозност…

Работи за размислување:

Размислете за сè во вашиот живот што може да биде извор на страв, гнев и омраза.
Почувствувајте каде се создава тензијата во вашето тело.
Размислете за себе. Идентификувајте ги областите од вашиот живот на кои им треба вашето внимание.

Што да правам:

Извини ме. Простувањето е моќно. Откако ќе си простите себеси и на луѓето околу вас, ќе најдете неверојатна слобода. Правете вежби за дишење. Броејќи до 4, опуштете го телото и вдишете полека. Задржете го здивот броејќи 7. Издишете до бројката од 8 и обидете се целосно да го истуркате целиот воздух од белите дробови. Повторете ја оваа вежба додека не се опуштите целосно. Користете соли за капење и есенцијални масла од епсом. Чувај се. Спроведете сесии за ароматерапија користејќи етерични масла од лаванда, гераниум, анасон, еукалиптус и темјан.

ДАЛИ СТЕ МЕЃУ НИВ? Ова се карактеристиките на ментално силните луѓе
  1. Тешко ви е да се концентрирате

Живееме во постојано зафатено општество. Додека се обидувате да останете во чекор со општеството, може да преземете одговорности што не сакате да ги исполните.

Вашата концентрација страда од ова. Не знаете со што прво да се справите. Секогаш брзате и секогаш доцните.

Работи за размислување:

Размислете за областите од вашиот живот каде превземате премногу.Дајте приоритет на овој ден и блиската иднина. Одредете го времето во текот на денот кога можете да си посветите време на себе.

Што да правам:

Не си го троши времето. Никогаш не преземајте премногу. Користете алатки кои ви дозволуваат јасно да го организирате вашиот ден. Со помош на календар или специјална апликација, можете да креирате јасен распоред. Пробајте ја техниката на визуелна медитација. Поделете ја вашата работа во блокови од по 50 минути. Одморете 5-10 минути помеѓу секој блок. Овој пристап е ефикасен. За време на секоја пауза, замислете како ќе ви помине следниот час на работа. Користете масло од нане. Ова масло има корисен ефект врз способноста на човекот да се концентрира и да го задржи вниманието.

Како да останете смирени пред навредите и понижувањата

  1. Чувствувате неверојатна тага

Постојат многу причини да бидете тажни, вклучувајќи го и фактот дека вашата душа залутала. Зошто? Затоа што си заборавил на себе. Ако се обидете да ја игнорирате тагата, ситуацијата само ќе се влоши.


Работи за размислување:

Размислете за каква болка се држите и во кој дел од телото најмногу се чувствува. Запрашајте се каква загуба доживувате и за што жалите. Обрнете внимание на духовите од минатото кои се обидувате да ги игнорирате.

Што да правам:

Покажете благодарност. Благодарноста ги отстранува чувствата на гнев и тага. Направете листа од 5-10 работи за кои сте благодарни денес. Забележете како оваа техника ја менува вашата перцепција за реалноста во околината. Напише писмо. Дали некој околу вас направи нешто што не ви се допаѓа? Напишете му писмо или порака на оваа личност. Споделете ги вашите чувства. Поволно ќе влијае на вашето расположение. Користете масло од грејпфрут. Измешајте неколку капки масло со вода. Испијте малку вода.

5.Повеќе сте раздразливи од вообичаено

Менталната нерамнотежа го зема својот данок на вашиот нервен систем. Ова може да се коригира со правилна исхрана, режим на хидратација и вежбање. Можеби ќе треба да ги средите вашите хормони.

Работи за размислување:

Анализирајте колку алкохол, кофеин и шеќер консумирате.
Внимавајте кога спиете и колку долго.
Внимавајте на вашата тежина и исхрана. Дали вашата исхрана е правилна?
Обрнете внимание на тоа дали се е во ред со вашиот интимен живот.

Што да правам:

Јадете зеленчук и овошје. Во исхраната задолжително вклучете зелен зеленчук и разни овошја. Пиј многу вода. Мора да пиете најмалку 3 литри на ден. Користете есенцијални масла. Маслото од сандалово дрво, ким и жалфија ги балансираат нашите хормони. Пробајте ја техниката на набљудување медитација. Замолете го другиот партнер да седне со вас во положбата iab-ium (татко-мајка). Тактилниот контакт е смирувачки, а набљудувањето ви овозможува подобро да се разберете себеси и партнерот. Главната работа е да се направи сè како што треба. Тогаш самиот процес ќе биде поинтимен. Само постепено потопувајте се во световите на едни со други. Ако немате сродна душа, можете да прашате пријател.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 1 МАРТ! Стрелците во кариерата ги чека блокада, додека Овенот добро ќе ги вложи парите
Следна објаваБрз рецепт за првата недела од постот: Полнети пиперки со ајвар и ориз

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име