Дома Parents and children 5 ВИДОВИ МАЈКИ КРУЦИЈАЛНО ВЛИЈААТ НА РАЗВОЈ НА ЕМОЦИИТЕ КАЈ ДЕЦАТА! Смирените...

5 ВИДОВИ МАЈКИ КРУЦИЈАЛНО ВЛИЈААТ НА РАЗВОЈ НА ЕМОЦИИТЕ КАЈ ДЕЦАТА! Смирените деца растат со контролирани мајки

274
0

5 ВИДОВИ МАЈКИ КРУЦИЈАЛНО ВЛИЈААТ НА РАЗВОЈ НА ЕМОЦИИТЕ КАЈ ДЕЦАТА! Смирените деца растат со контролирани мајки

И двајцата родители влијаат на воспитувањето на детето, но според психолозите, односот со мајката особено го „оформува“ нашиот емотивен живот.

 • Нашите мајки се нашето прво искуство на љубовта и во зависност од нивното однесување можеме да станеме анксиозни, лути, депресивни или толерантни и позитивни. Квалитетот на таа љубов ќе влијае на сите наши односи, од оние со партнерот до социјалните и деловните – објаснува психологот за семејни односи Стивен Поултер .


Во својата книга „Наследување на мајките : влијанието на нивното емотивно наследство врз нашите животи“, врз основа на неговото работно и истражувачко искуство, тој издвои пет типа мајки кои го обликуваат нашиот карактер уште од најраните денови.

Според Полтер, повеќето мајки се комбинација од сите пет категории, но една од карактеристиките обично преовладува.

 1. Мама перфекционист
  Оваа мајка е генерално напната и во постојана вознемиреност дека нејзините деца успеваат по секоја цена во се што прават. Со неа, во секое време, „се треба да се направи“. Таа се грижи другите да го видат нејзиното семејство во совршено издание, па и самата се труди да изгледа беспрекорно дури и физички. Децата на таква мајка растат со страв од неуспех, често се фрустрирани, а комплексите од детството не можат да ги излечат многу подоцна. Од друга страна, обично се упорни и не се откажуваат додека не го завршат започнатото.
 1. Најдобар пријател на мама
  Според Полтер, овој тип на мајка е најчест. За разлика од мајките перфекционисти, овие мајки не се обидуваат да контролираат сè, но не поставуваат ни граници. Тие имаат тенденција да се забавуваат со своите деца , да гледаат цртани со нив, да се смеат на сè и на нивните малечки. Друштвените и комуникативни деца растат со мајките на нивните пријатели, кои не се плашат да го кажат своето мислење. Еден од проблемите што може да се препознае во подоцнежните години е чувството на осаменост и дезориентираност. Понекогаш, како што вели Полтер, таквите деца се чувствуваат изгубено, без поддршка, што може да доведе до депресија кога ќе пораснат.
10 работи што ги прават добрите мајки
 1. Непредвидлива мајка
  Познати се и како „мајки што контролираат“ – имаат тенденција да претеруваат, многу се грижат и се плашат од секоја ситница. Поради мала повреда во паника алармираат, недоверливи се, а нивните емотивни подеми и падови ги збунуваат децата, па на таквите малечки им недостасува самодоверба, се плашливи и скромни.
  Таквите деца подоцна се плашат од интимност во врските, склони се на емоционални претерани реакции на обични ситуации. Често бегаат од контакт со другите, лесно запаѓаат во депресија и се строги поединци на работа.
 1. „Себична“ мајка
  Мајка која, и покрај потребите на своите деца, се става себеси на прво место и не сака да се откаже од утехата, воспитува себични малечки. Бидејќи се лишени од внимание уште од детството и не се центар на светот на нивната мајка, таквите деца не се способни да развијат сочувство, а во односите со другите се груби и сакаат да се наметнуваат. Се чувствуваат супериорни во однос на другите, не се способни да прифатат критики, ниту пак знаат за компромис подоцна.
 2. Кул мама
  Оваа мама е рамнотежа помеѓу сите типови мајки – во неа се комбинираат внимание, презаштитеност, критики и емоционална поддршка. Накратко, ова е мајка која има се. Ваквите мајки воспитуваат емоционално стабилни деца, полни со самодоверба, подготвени да прифатат критики и кои имаат одлични социјални вештини. Децата на таквите мајки не се плашат од непознатото, знаат да покажат емоции, немаат проблеми во комуникацијата со другите луѓе, а подоцна не се плашат од ризици и обично се весели по природа – објаснува Стивен Поултер.

Претходна објаваИМА ДВЕ ГЛАВНИ ПРИЧИНИ ЗА ОВОЈ РЕФЛЕКС: Зошто луѓето постојано трепкаат?
Следна објава5 причини зошто треба да јадете по едно јаболко секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име