Дома Нега и убавина 5 брзи трикови за убава и сјајна коса

5 брзи трикови за убава и сјајна коса

641
0


Вклучете ги во вашата рутина на косата и ќе видите напредок многу брзо.

Здравата, сјајна и еластична коса е најубавиот украс. Тогаш не ни треба некоја посебна фризура, доволно е да ја пуштиме во сиот нејзин сјај.

Често се чини дека треба да вложиме многу труд и скапи производи за да имаме убава и сјајна коса. Но, постојат и оние брзи трикови кои го гарантираат токму тоа. Вклучете ги во вашата рутина на косата и ќе видите напредок многу брзо.

Разгалете го вашиот скалп

Не е невообичаено да се посвети многу внимание на негата на косата, а притоа целосно да се заборави на скалпот. Но, сè започнува од врвот. Однесувајте се кон вашиот скалп со малку здравје. Направете масажа со четка за коса и на тој начин поттикнете ја циркулацијата. Кога шампонирате и нанесувате производи за нега, слободно одвојте време да го масирате скалпот. Користете и таканаречени пилинг на скалпот кои ќе ги отстранат вишокот нечистотии, остатоци од кожата и производи.

Почесто менувајте го шампонот

Косата многу брзо се навикнува на одреден шампон, па колку и да е добар, повеќе не делува како на почетокот. Исто така, косата не одговара на истиот производ во секоја сезона. На пример, во зима и лето косата може да биде посува отколку во пролет и есен. Затоа, во овој период на вашата коса и е потребен хранлив шампон.

Избегнувајте стрес

Да, стресот влијае и на здравјето и изгледот на косата. Имено, кога телото е под стрес, ослободува посебни хормони. Затоа, не оди на нормално функционирање на скалпот и раст на косата. Воспаление на кожата на скалпот, слаб раст, па дури и губење на косата може да бидат последици.

Кога ја миете косата, не претерувајте со температурата

Како кожата, така и косата не сака високи температури на водата. Идеалната температура на кожата е од 37 до максимум 39 степени. Но, кога станува збор за косата, за неа е идеална постудена вода, околу 32 степени. Имено, ако користиме премногу топла вода, косата почнува да е се повеќе мрсна.

Шампонирајте се како вистински професионалец

Ако ја миете косата секој ден, доволно е да нанесете шампон само еднаш. Ако ја миете косата поретко, особено еднаш или двапати неделно, експертите советуваат да ја миете косата со шампон двапати за да ги отстраните сите нечистотии, маснотии и остатоци од производи. Исто така, во зависност од количината на производи што ги користите за стилизирање, можете да користите шампон за длабоко миење еднаш на секои два месеци.

Претходна објаваДали јадете овошје навечер? Еве зошто тоа не е добра идеја
Следна објаваОва се знаци дека ви недостасува железо

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име