Дома Health 4 сериозни здравствени проблеми кои започнуваат со сува кожа

4 сериозни здравствени проблеми кои започнуваат со сува кожа

285
0

4 сериозни здравствени проблеми кои започнуваат со сува кожа

Сувата кожа обично е безопасна, а проблемот исчезнува откако ќе се сетите да почнете повторно да го користите вашиот хидратантен крем. Но, што ако вашата кожа е сува и ве чеша, без разлика колку често ја нанесувате кремата?

Ако проблемот изгледа нерешлив или ако е придружен со други симптоми кои не можете сосема да ги објасните, време е да се консултирате со лекар. Еве што би можело да биде причина за ваквата ситуација.

Дијабетес

Не е невообичаено оваа болест да влијае на кожата. Кога нивото на шеќер во крвта е хронично високо, вашето тело побрзо губи течности, што предизвикува кожата побрзо да дехидрира. Дијабетесот може да ја попречи и способноста на телото нормално да се пот, намалувајќи ја количината на влага во кожата.

Ако е навистина лошо, вашата сува кожа може да стане подложна на бактерии кои се хранат со гликоза, што ќе ве прави посклони кон потенцијално опасни инфекции. Се разбира, сувата кожа сама по себе ретко е знак дека имате дијабетес. Ако покрај сува кожа, чувствувате постојана жед, често одите на мокрење и се чувствувате погладни од вообичаено, ова се некои од главните симптоми на дијабетес. Замор и заматен вид се исто така вообичаени симптоми.

Неактивната тироидна жлезда

Тироидната жлезда произведува хормони кои им помагаат на клетките на телото да работат заедно. Кога нивото на овие хормони ќе стане премногу ниско (хипотироидизам) и сè друго забавува – токму затоа можете да чувствувате постудено, полесно да се заморувате и да бидете депресивни, заборавени, а исто така да страдате од запек.

Тироидните хормони имаат рецептори на кожата кои се одговорни за адекватно обновување на клетките на кожата, па токму поради оваа причина (ако се работи за хипотироидизам) кожата станува сува, груба и ронлива.

Ако го забележите ова на вашата кожа, можеби имате дијабетес

Болест на бубрезите

Повеќе од седумдесет милиони возрасни имаат бубрежна болест, а повеќето од нив не го знаат тоа, главно затоа што симптомите, како што се замор, проблеми со концентрација или спиење, зголемено мокрење и оток, често се припишуваат на други болести.

Сува и чешање на кожата, која се јавува кога бубрезите повеќе не можат да го одржуваат балансот на минералите и хранливите материи во крвта, е уште еден симптом кој често се занемарува.

Рак на кожа

Ако имате груба, лушпеста дамка која може да крвари кога ќе се изгребе, тоа може да биде рак на кожата од сквамозни клетки. Вториот најчест тип на рак на кожата, ракот на кожата од сквамозни клетки, може да изгледа како брадавица или отворена рана.

Без разлика на тоа како изгледа, едно е сигурно: ракот на кожата од сквамозни клетки е постојана болест, а раната може да зарасне и да се повтори.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 24 АПРИЛ! Одличен ден за Стрелците на сите полиња, Ваги, внимавајте на вашето здравје!
Следна објаваКако да оживеете домашно растение кое умира?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име