Дома Нега и убавина 4 навики кои прават да изгледаме постари

4 навики кои прават да изгледаме постари

524
0

Овие ефекти се акумулираат и нивните ефекти се собираат, а резултатот е видлив за вас.

Ви пренесуваме четири навики кои додаваат години на вашето лице, го заморуваат телото, па дури и ја доведуваат во прашање мажественоста на посилниот пол.

Длабоки линии кои водат од носот до устата, т.н. брчките се смеат, настануваат кога ткивото под кожата се истенчува. Дерматолозите и козметичарите ќе ви препорачаат креми богати со ретинол и колаген, но можете да преземете одредени чекори и во кујната за да ги избришете овие најголеми предавници на женската убавина. Избегнувајте шеќер, кој го прави колагенот почувствителен и на тој начин создава подлабоки брчки.

Исто така, исхраната богата со бело брашно создава кожни реакции кои го врзуваат колагенот и ја зголемуваат еластичноста. Еластичната кожа е здрава и младешка! Останете подалеку од сол, масти и јадете здрава храна.

Алкохолот негативно влијае на природниот циклус на спиење. Четири часа откако ќе заспиеме, ефектите од алкохолот се намалуваат и нашето тело е склоно кон возбуда, вели д-р Алекс Чедијак од Центарот за нарушувања на спиењето во Мајами. На телото му треба длабок сон за да се одмори и да се чувствува младо, па затоа лекарите препорачуваат намален внес на добра капка.

Според едно американско истражување кое опфатило 6.000 луѓе, ако го намалите внесот на алкохол на три пијалоци дневно, имате 97 отсто поголеми шанси да искусите 85 години. Секако, еден од тие три пијалоци треба да биде црвено вино кое ќе го заштити вашето срце и ќе ви го намали холестеролот.

Емоционалниот стрес предизвикува ослободување на хистамин кој може да предизвика воспалителни процеси. Тие пак доведуваат до поголем ризик од срцев удар. Следниот пат кога некој ќе ви изврши притисок, земете долго здив и обидете се да го победите стресот со чаша свеж сок од портокал.

Истражувачите од Универзитетот во Алабама хранеле стаорци со 200 милиграми витамин Ц два пати на ден и откриле дека секрецијата на хормонот на стрес е речиси целосно намалена.

Што користите?


Пред да купите лосион за тело, шампон, гел за туширање, крем за лице или боја на коса, внимателно прочитајте што пишува на декларацијата. Многу од хемикалиите содржани во атрактивно спакувани шишиња може да бидат малигни.

Лекарите советуваат да се избегнуваат 1,4-диоксини, формалдехид, хидрохинон и парабени кои се поврзани со широк спектар на болести, вклучително и дебелина, рак или проблеми со машката плодност.

Google search engine
Претходна објаваКако брзо да се ослободите од херпес?
Следна објаваДали само сте настинати или имате синузитис? Ова е најлесниот начин да препознаете.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име