Дома Живот 4 активности за кои едноставно мислите дека немате време

4 активности за кои едноставно мислите дека немате време

501
0

Само да имав повеќе време, тогаш би… Веруваме дека тоа често ви е на ум и дека ќе се препознаете во работите што ги наведовме подолу. Искрено се надеваме дека во блиска иднина ќе всадите нови навики и подобро ќе ги прераспределите активностите во денот.

  1. Да имам повеќе време… Тогаш би прочитал книга . Колку време навистина ви треба: ако читате 200 зборови во минута, тоа значи дека можете да завршите роман со 80.000 зборови за приближно 6 часа и 40 минути. Истражувањата покажуваат дека просечниот човек на возраст од 15 и повеќе години поминува околу 2 и пол часа пред телевизор. Секој ден! Поминете барем половина од тоа време со книга два или три пати неделно.
  2. Можеби продолжението на одговорот е дека треба редовно да вежбате , но ајде да провериме колку време ви треба. Експертите препорачуваат најмалку 30 минути вежбање дневно, пет пати неделно. Но, овие 30 минути може да се поделат на пократки интервали, на пример, 10 минути пешачење. Заменете ги разговорите на кафе, муабет додека одите. Или барем дел од дружењето поминете го активно, а дел во кафуле.
  3. Има и такви кои би сакале да научат нов јазик , а тоа го можат кога сакаат. За да научите, на пример, француски, италијански или шпански, потребни ви се околу 600 до 750 наставни часови. За да го зборувате јазикот течно во рок од една година, треба да посветите најмалку два часа дневно на учење. Што можете да направите затоа што трошите многу време залудно, како седење во чекална или чекање ред… Искористете ги таквите моменти за повторување глаголи и конјугации, читање текстови на јазикот што го учите и збогатете го вашиот вокабулар, слушајте текстови на вашиот паметен телефон…
  4. Конечно, има и такви кои сакаат да подготвуваат здрави оброци дома , но мислат дека тоа е невозможно. За нивна жал, нема оправдување, бидејќи потребно е да се одвојат приближно 30 до 45 минути дневно. Во истражувањето на 1.500 луѓе, резултатите покажаа дека вработените поминуваат во просек по 5 часа и 18 минути неделно одговарајќи на деловна пошта од дома. Тоа е нешто повеќе од 45 минути дневно, односно доволно е да се подготви вкусен оброк. Затоа, доколку се препознаете, исклучете ги известувањата и врзете ја престилка. Ако можете, поканете некого да ви се придружи, и ќе ви биде уште позабавно, заштедувајќи време.
Претходна објаваВи се замаглуваат очилата додека носите маска? Еве како да го спречите тоа
Следна објаваПосле крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име