Дома Health 3 пијалоци кои даваат олеснување после тежок оброк: Го стимулира варењето и...

3 пијалоци кои даваат олеснување после тежок оброк: Го стимулира варењето и за само 15 минути исчезнуваат подуеност и тежина во стомакот

458
0

3 пијалоци кои даваат олеснување после тежок оброк: Го стимулира варењето и за само 15 минути исчезнуваат подуеност и тежина во стомакот.

  1. Топла вода и лимон

Исцедете цел лимон во чаша млака вода и испијте го. Овој пијалок можете да го консумирате и како превентивна мерка за спречување на варење.

  1. Маслиново масло и лимон

Проголтајте една лажица маслиново масло, по желба разредена со природен сок од лимон. Овој домашен лек за почеток на варењето најдобро е да се конзумира наутро или неколку часа по оброкот.

  1. Сода бикарбона и млака вода

Измешајте половина лажичка сода бикарбона во чаша млака вода. Оваа храна со генерации е позната како сојузник на варењето, но важно е да се напомене дека треба да користите само фармацевтска сода бикарбона без алуминиум, која можете да ја купите во аптеки или продавници за здрава храна.

Напомена: Овој рецепт не се препорачува за оние кои страдаат од чир на желудникот.

Овие совети се добредојдени кога варењето е толку слабо што му треба помош од „надвор“ што е можно поскоро.

Покрај сето ова, големо олеснување носи и доволното консумирање вода, како и пробиотици, како и зеленчук кој е богат со влакна (грав, морков, брокула, бобинки, портокали…).

Сојузници на доброто варење се цели зрна (јачмен, кафеав ориз, овес…).

И не заборавајте да се движите, дури и ако е само десет минути пешачење.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 28 АПРИЛ! Раковите немаат среќа во љубовта, Вагите очекуваат проблеми на работа, а еве кои страдаат од здравствени проблеми
Следна објаваОвој млечен производ има три пати повеќе пробиотици од јогуртот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име