Дома Здравје 3 народни лекови за гихт

3 народни лекови за гихт

1385
0

Гихтот е многу опасна и упорна болест, затоа третирајте ја сериозно. Следете го советот на вашиот лекар, но вклучете ги и овие народни лекови.

Натрупувањето на уринарна киселина може да предизвика болки во зглобовите, па дури и гихт. Еве неколку совети за отстранување на уринарна киселина од телото.

Гихтот е воспалителна форма на артритис која добива пароксизмална форма во форма на црвенило, оток на зглобовите и болка. Понекогаш е дури и многу болно да се движите, се чувствува вкочанетост и отекување на телото. Честа причина за гихт е вишокот на уринарна киселина во телото.

Кога бубрезите не ја вршат добро својата работа и не можат да ја отстранат целата мочна киселина од телото, таа се кристализира и се таложи околу зглобовите. Ова доведува до почеток на воспалителниот процес.

Како да се отстрани уринарната киселина од телото?

Луѓето кои имаат вишок на урична киселина во телото мора да ја променат исхраната. Храната мора да се базира на свежо овошје и зеленчук. Морската храна, месото, алкохолот и преработените шеќери доведуваат до зголемување на уринарна киселина во организмот.

Не заборавајте да пиете што повеќе вода. Добро е да се консумираат и природни сокови и билни чаеви. Ова се најефикасните лекови за отстранување на уринарна киселина од телото:

Сода

Измешајте половина лажичка сода бикарбона и чаша вода. Пијте го ова еднаш дневно. Ако имате гихт, испијте една цела лажичка сода бикарбона растворена во чаша свежа вода.

Лимонада

Лимонадата го алкализира телото и помага во спречување на многу здравствени проблеми, вклучително и гихт. Секое утро на празен стомак, пред појадок, пијте 200 мл топла вода измешана со сок од половина лимон.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет делува слично како и лимонадата. Тоа помага да се создаде алкална средина во телото. Разредете една лажица оцет во 200 мл вода и пијте 2 пати на ден, едната чаша пред ручек, а другата пред вечера.

Храна која го отстранува вишокот на урична киселина:

Куркума
Ананас
Ленено семе

Претходна објаваОва е најдоброто место за сушење алишта во затворен простор
Следна објаваНон-стоп КУКА, се жали: Што му се случува во главата на тој човек?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име