Дома Health 3 здравствени проблеми кои семките од тиква лесно можат да ги отстранат

3 здравствени проблеми кои семките од тиква лесно можат да ги отстранат

425
0

3 здравствени проблеми кои семките од тиква лесно можат да ги отстранат

Светската здравствена организација го препорачува консумирањето семки од тиква како еден од одличните начини за снабдување на организмот со потребните хранливи материи кои не можете да ги најдете во изобилство во друга храна. Од друга страна, овие вкусни семки содржат и одредени природни материи кои помагаат во лекувањето на одредени нарушувања и болести. Еве за што се работи.

Несоница и нарушувања на спиењето

Несоницата е, сама по себе, прилично голем проблем, но е и симптом и причина за многу други нарушувања и болести. Луѓето кои страдаат од несоница често страдаат и од депресија. За сите оние кои страдаат од недостаток на сон, семките од тиква се одличен природен лек. Нивното консумирање ги релаксира умот и телото, ја елиминира нервозата и анксиозноста и го подобрува сонот.

СЕМКИ ОД СОНЧОГЛЕД: Здравствени придобивки што треба да ги знаете (холестерол, имунитет, алергии, воспаленија,…)

Еве како функционира: Семките од тиква содржат аминокиселина наречена триптофан. Амино киселините не се ништо повеќе од градежни блокови на поголемите протеински молекули. Интересната работа за трипрофанот е тоа што мозокот го користи за производство на серотонин, невротрансмитер кој често се нарекува хормон „добро чувство“.

Ја намалува нервозата и стресот, го подигнува вашето расположение, го релаксира вашиот ум и ви помага да спиете добро. Истражувањата покажуваат дека консумирањето семки од тиква во комбинација со извор на јаглени хидрати му помага на мозокот да го апсорбира триптофанот и побрзо да го ослободи серотонин.

Симптоми по менопауза

Кај жените кои минуваат низ менопауза, хормоналната нерамнотежа предизвикува низа симптоми, како што се чести топли бранови (топли бранови), главоболки, болки во зглобовите и депресија. Докажано е дека семките од тиква помагаат во регулирањето на хормоналната нерамнотежа и ги третираат горенаведените состојби.

Истражувањата покажуваат дека овие есенски овошја помагаат да се зголеми нивото на липопротеини со висока густина (HDL), и дека го намалуваат дијастолниот притисок, што го намалува товарот на срцето и го подобрува нивото на холестерол во организмот.

Камен во бубрегот

Семките од тиква се природно диуретици. Со други зборови, предизвикуваат малку почесто мокрење, поради што бубрезите и мочниот меур се „чистат“ од сите отпадни материи кои се наоѓаат во телото. Истражувањата покажуваат дека семките од тиква го спречуваат формирањето на калциум оксалат (камења во бубрезите) и помагаат да се исфрлат нивните наслаги.

Всушност, дури и кај пациенти кои не реагираат на традиционалните лекови за камења во бубрезите, семките од тиква имаат палијативни ефекти. Важно е да се напомене дека овие вкусни семки се исто така ефикасни во контролирањето на хипертензијата, артритисот и паразитските инфекции и помагаат во заштитата на кардиоваскуларниот систем и црниот дроб.

Претходна објава6 начини на кои симптомите на депресија се разликуваат кај жените и мажите
Следна објаваБрзо и без печење: Феноменален ролат со банани

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име