Дома Нега и убавина 3 вечни непријатели на убавината

3 вечни непријатели на убавината

325
0

Пролетта е вистинско време да започнете да ги решавате проблемите и да ги победите вечните непријатели на вашата убавина.

Она што им пречи на повеќето жени се главно истите проблеми. Најдобро е веднаш да почнете да ги решавате за да можете целосно да заблескате во најкус можен рок.

Влакна


Секоја жена барем еднаш го сретнала овој најцрн непријател. Ако кожата е многу иритирана, најдобро е да ставате облоги од камилица на местото на воспалението десет минути дневно.

Доколку не дошло до воспаление, тестираниот рецепт е следен: По депилација 24 часа, не ставајте ниту еден од препаратите на кожата, особено не топла вода, што доведува уште повеќе до воспаление.

Носете поудобна облека во тие 24 часа. Вториот ден на кожата нанесете гел од алое вера, а кога кожата ќе се смири од депилација, секоја вечер по туширањето целното место тријте го со крпа што ќе направи лесен пилинг. Измешајте шеќер, мед и малку маслиново масло и истријте ја кожата.

После тоа, нанесете лосион на телото и кожата ќе биде совршено мазна и убава.

Жолти заби


По некое време, забите пожолтуваат поради консумирање на разни намирници кои трајно или привремено ги бојат, како кафе, чај или црвено вино.

Покрај редовната орална хигиена, најдобро е еднаш неделно да го пробате стариот рецепт на баба ви: ставете малку сода бикарбона на четката и измијте ги забите. Исто така, јадете храна која ја заменува вашата четка за заби.

Испукани пети


Доколку ви пречат испукани пети, обидете се да го решите проблемот со помош на купка со рузмарин. Во топла вода ставете една лажичка сушен рузмарин и оставете да отстои пет минути. Во друг сад ставете ладна вода, а потоа наизменично ставете ги стапалата во двете купки.

Започнете со топла и завршете со ладна вода. По капењето нанесете хидратантна крема на петиците, облечете памучни чорапи и оставете ја преку ноќ.

Претходна објаваШто може да открие стоматологот за вашето здравје?
Следна објаваВреме е за пица бурек (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име