Дома Care and beauty 3 вечни непријатели на убавината

3 вечни непријатели на убавината

248
0

3 вечни непријатели на убавината

Пролетта е вистинско време да започнете да ги решавате проблемите и да ги победите вечните непријатели на вашата убавина. Она што ги мачи повеќето жени се главно истите проблеми.

Најдобро е веднаш да почнете да ги решавате за да можете целосно да заблескате во најкраток временски период.

Враснати влакна.Секоја жена барем еднаш се сретнала со овој најмрачен непријател.

Ако кожата е многу иритирана, најдобро е да нанесувате лапа од камилица на местото на воспалението десет минути дневно. Доколку не дошло до воспаление, докажаниот рецепт е следен:

Не нанесувајте ништо од производот на кожата 24 часа по депилацијата, особено не топла вода, што доведува до воспаление уште повеќе.

Во текот на тие 24 часа носете поудобна облека. Вториот ден нанесете на кожата гел од алое вера, а кога кожата ќе се смири од депилација, секоја вечер по туширањето, таргетираното место тријте го со крпа за да создадете лесен пилинг, а еднаш неделно можете да нанесувате и домашен пилинг.

Измешајте шеќер, мед и малку маслиново масло и со него истријте ја кожата. Пилинг ќе им помогне на влакната полесно да се појават. После тоа, намачкајте го телото со лосион и кожата ќе биде совршено мазна и убава.

Жолти заби. По некое време, забите стануваат жолти поради консумирање на разни намирници кои трајно или привремено ги валкаат, како кафе, чај или црвено вино. Покрај редовната орална хигиена, најдобро е еднаш неделно да го пробате стариот рецепт на баба: ставете малку сода бикарбона на четката и истријте ги забите.

Бидете свежи и одморени: Најдобрите ДОМАШНИ МАСКИ за пределот околу очите

Исто така, јадете храна која ја заменува четката за заби.

Испукани пети. Доколку ве мачат испуканите пети, обидете се да го решите проблемот со помош на купка со рузмарин. Во топла вода ставете една лажичка сушен рузмарин и оставете да отстои пет минути.

Во друг сад ставете ладна вода, а потоа наизменично ставете ги стапалата во едната и другата купка. Започнете со топла, а завршете со ладна вода. По капењето нанесете хидратантна крема на петите, облечете памучни чорапи и оставете ги преку ноќ.

Претходна објаваЗдравствени ризици за кои не сме свесни
Следна објаваШто може да предизвика мигрена?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име