Дома Health 3 болести кои ги лекува копривата: Еве како да користите ова растение...

3 болести кои ги лекува копривата: Еве како да користите ова растение кое носи бројни здравствени придобивки

637
0

3 болести кои ги лекува копривата: Еве како да користите ова растение кое носи бројни здравствени придобивки

Повеќенаменско растение – копривата може да ублажи и спречи бројни болести, особено овие три:

Однадвор боцка (треба да го собира со ракавици), но одвнатре е полна со божествени својства. Ова уникатно растение, кое некои луѓе сè уште го извлекуваат како непотребен плевел, успешно го користеле старите Грци и Римјани за лекување на бројни заболувања. Навистина, има малку растенија кои лекуваат толку широк спектар на заболувања. Ова се само дел од тегобите на кои копривата се покажала позитивно:

зголемена простата
анемија
болести на жолчката, слезината и црниот дроб
настинки чир на
желудникот
кожни болести
камења во бубрезите
Копривата, меѓу другото, дава големо олеснување кај дијабетес, ревматоиден артритис и алергиски ринитис, кои се вистински епидемии на 21 век.

  1. Дијабетес

Истражувањата покажаа дека копривата (неговите лисја и стебла) помагаат во намалување на нивото на гликоза во крвта, па може да биде добра помош во лекувањето на дијабетесот. Медицинските супстанции присутни во копривата го стимулираат панкреасот да ослободува инсулин, а истовремено го инхибираат дејството на алфа-глукозидазата – ензимот одговорен за разградување на јаглехидратите. Благодарение на ова, телото побавно ја апсорбира гликозата, спречувајќи нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Примена: секое утро исцедете го сокот од свежите листови коприва во соковник. Испијте го сокот разреден со вода (помешајте 15 ml сок со половина чаша вода). Секогаш пијте свежо измешан сок.

  1. Ревматоиден артритис

Копривата ги намалува воспалителните процеси во организмот, па затоа може да ги ублажи проблемите предизвикани од ревматоидниот артритис.
Нејзините лисја имаат корисен ефект врз артритисот и додека лицето е во мирување и додека е активно. Оваа моќна билка делува така што ја инхибира леукоцитната еластаза, која игра важна улога во воспалителните процеси во телото. Дали знаевте дека во античко римско време, методот на „камшикување“ на кожата со коприва се користел за помош при хроничен ревматизам? Звучи неверојатно, но навистина помага.
Станува збор за т.н уртикација, односно масажа на телото со коприви со цел да се стимулира циркулацијата. Нанесувањето свежа коприва на болни места ги ублажува симптомите и поплаките од артритис и ишијас. Кога листовите доаѓаат во контакт со кожата, тие дејствуваат како поттикнувачи за создавање на хистамин и серотонин во телото, што ја ублажува болката. Меѓутоа, ако се плашите од „камшикување со коприви“, слободно конзумирајте го чајот, кој има диуретични својства, помага во исфрлање на урична киселина и натриум од телото и ги олеснува болестите предизвикани од гихт, ревматизам и артритис.
Примена: 2 лажички сува коприва прелијте ги со шолја топла вода, оставете да отстои десет минути, па процедете. Пијте шолја од овој чај два или три пати на ден.

Еден од највредните лекови од природата – Коприва…
  1. Алергиски ринитис

Алергискиот ринитис е воспаление на носната слузница што резултира со кивање и чешање. Поради ринитис, денес сè поголем број луѓе посетуваат општ лекар. Меѓутоа, како и кај другите алергии, обичниот чај од коприва може многу да помогне кај алергискиот ринитис. Во една студија, дури 57% од пациентите изјавиле дека копривата ги ублажува симптомите на алергија, а 47% од нив потврдиле дека копривата им помага повеќе од конвенционалните лекови.
Употреба: за време на сезоната на алергии (може да започнете и порано), секој ден пијте 2-3 шолји свежо сварен чај од коприва.

Претходна објаваМинерал кој лекува над 10 болести: Земете го секој ден и ќе го видите ефектот
Следна објаваМаслиновото масло е број 1 за убавина за многу Италијанки: 5 трикови за зачувување на младешкиот изглед

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име