Дома Родители и деца 20 работи што треба да ги знаете кога бебето ќе дојде дома

20 работи што треба да ги знаете кога бебето ќе дојде дома

446
0

Педијатрите дадоа одговори на 20-те најважни прашања кога станува збор за грижата за бебето во првите денови од неговиот живот.

Првите денови со бебето ги поттикнуваат родителите да размислуваат многу. Бидејќи нивните малечки тогаш комуницираат само со плачење, потребно е време за да разберете што точно сакаат. Поради тоа, родителите секогаш се во некој сомнеж и загриженост за да ги задоволат сите потреби на бебето.

„Дали да купам користена пумпа за молзење?

За да успеете да ја намалите грижата, за вие и бебето да се чувствувате удобно, педијатрите дадоа 20 совети за првите денови со бебето и тие се многу корисни. Еве што треба да знае секој родител на самиот почеток на нова и прекрасна улога:

За бебето да се чувствува удобно дома

 1. Температурата во просторијата треба да биде помеѓу 20 и 24 степени, а влажноста на воздухот треба да биде 50-70 проценти.
 2. Проветрувајте ја детската соба 4-5 пати на ден по 10-15 минути. Во тоа време, бебето треба да се извади од собата.
 3. Во просторијата каде што е бебето не треба да има теписи или завеси. Книгите треба да се стават во кабинети со врати за да не се таложи прашина на нив.
 1. Не ставајте го креветчето во близина на штекер или електронски уреди, вклучително и телевизор.
 2. Ништо не треба да виси на ѕидот до креветчето. Отстранете ги сите слики и украси од ѕидот.
 3. Грижете се за силно осветлување на просторијата. Додека е будно, детето треба јасно да ги види предметите околу него.
 4. Бидејќи носните патишта на новороденчето се многу тесни, редовно чистете ги со солен раствор.
 5. Користете посебно хигиенско стапче со памук за секој назален пат.
 6. За миење на очите подгответе топла зовриена вода и памук. Користете нов памук за секое око, потопете го во зовриена вода, избришете ги очите на бебето од надворешниот агол кон внатрешниот. Потоа исушете го лицето на бебето со мека крпа.
 7. За да ги исчистите ушите од ушната маст, натопете памук во зовриена вода и избришете го увото. Избришете ја ушната школка и наборите зад ушите. Ако кожата зад ушите е премногу сува, можете да нанесете бебешка крема. Не користете тампони за уши бидејќи тие можат да го повредат тапанчето.
 8. После секое големо празнење, измијте го бебето и ставете чиста и сува пелена врз него. Ова треба да го правите под млаз вода, на мијалник или во када. Ако не можете да го измиете вашето бебе под млаз вода, избришете го со бебешки марамчиња.
 9. Првите 2-3 месеци треба да ја менувате пелената на секои 2-3 часа, а после тоа во зависност од тоа колку е полна приближно на секои 3-5 часа.
 10. Додека папочната врвца целосно не заздрави, третирајте ја два пати на ден после капење.
 1. На новородените бебиња најлесно им се сечат ноктите додека спијат. Рацете треба да се сечат на секои 4-6 дена, а нозете еднаш на секои 7-9 дена. Користете специјални детски ножици со заоблени рабови.
 2. Капење на бебето со купка се препорачува максимум 1-2 пати неделно. Температурата на водата во кадата треба да биде околу 36-37 степени.
 3. Додека го спуштате бебето во када, со едната рака држете го под дното, а со другата под главата. Прво спуштете ги нозете во кадата, а потоа телото. Цврсто поддржете го бебето со едната рака така што главата му е над водата, а со другата нежно измијте го. На крајот од капењето, можете да го измиете бебето со истурање вода од бокалот. По капењето, нежно тапкајте ја кожата и сите набори со крпа, не бришете грубо. Сувата кожа може да се третира со бебешко млеко.
 4. Бебето од моментот на раѓање се води од мирисот и допирот. Со нежни допири мајката ја пренесува својата љубов на бебето. Благодарение на ова, бебето чувствува дека е згрижено и дека не е само. Тоа ѝ дава самодоверба и чувство на сигурност. Допирањето, галењето и лесната масажа позитивно делуваат на нервниот систем на бебето и помагаат да се развие. Кога е во прегратките на мајка си и кога ги чувствува нејзините топли дланки и мирис, бебето чувствува задоволство. Така почнуваат да се формираат емоции.
 1. Кога ќе наполни еден месец и ќе научи да гледа интересни предмети, пуштете музика по десет минути, бидејќи на тој начин бебето вежба внимание и слух.
 2. Уште од првите денови викајте го бебето со неговото име. За таа да го слуша вашиот говор, треба да и зборувате со љубезен глас, смирено. Променете ја интонацијата во зависност од тоа што зборувате. Не ги растегнувајте зборовите, кажете ги јасно. Ако бебето се навикне на комуникација уште од првите денови, подоцна ќе му биде полесно да стапи во контакт.
 3. Обидете се почесто да му приоѓате на бебето. Кога и менувате пелена или го нахраните, кажете. “Плачеш затоа што си гладен. Сега ќе те нахранам, нема да имаш што да се грижиш”, се зборови кои ќе и угодат. Благодарение на таквиот пристап, како што созрева, вашето бебе исто така ќе научи да ги изразува своите чувства и емоции со зборови
Претходна објаваСимптом што го доживуваат 70% од жените пред срцев удар
Следна објаваПечено пилешко не на турски начин

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име