Дома Интересно 20 интересни факти за пингвините…

20 интересни факти за пингвините…

455
0

1. Пингвините се еден од околу 40 видови птици кои не можат да летаат.

2. Повеќето научници се согласуваат дека има 17 видови пингвини. Од овие 17 видови, 13 се загрозени, а некои се дури и пред истребување.

3. Пингвините често патуваат со „санкање“ на стомакот. Истражувачите веруваат дека ова е ефикасен, но исто така и забавен начин за движење на пингвините.

4. Сите пингвини живеат на јужната хемисфера, од Антарктикот до потоплите води на Галапагос во близина на екваторот. Ниту еден пингвин не живее на Северниот пол.

5. Пингвините се многу социјални птици. Дури и на море, пингвините обично пливаат и се хранат во групи. Некои колонии на Антарктикот може да содржат 20 милиони или повеќе пингвини!

6. Од сите пингвини и сите птици, Царот Пингвин (Aptenodytes forsteri) живее во најстудената средина. Во нивното природно живеалиште, Антарктикот, температурите на воздухот можат да бидат и до -40 степени целзиусови, а брзината на ветерот може да достигне и до 144 км / ч.

7. Пингвините можат да останат под вода 10-15 минути (Царот Пингвини може и до 20 минути) пред да се појават за да вдишат воздух.

8. Пингвините на Антарктикот немаат непријатели на копно.

9. Кралските пингвини можат да формираат колонии на гнезда до 10 000 пингвини. Секој пингвин во колонијата е на исто и точно растојание од својот сосед.

10. Пингвините гледаат подобро под вода отколку на копно. Многу научници веруваат дека пингвините се крајно кратковидни на копно.Некои истражувачи забележале дека машки и женски пингвини понекогаш „ги изневеруваат“ своите партнери.

11. Црните грбови им помагаат на пингвините да се „спојат“ со нивната околина (море, земја, карпи) и на тој начин да избегнат опасности кои демнат од горе. Белата боја на стомакот им помага да избегнат опасности кои демнат во длабочините (кога се во вода).

12. Различни видови пингвини привлекуваат партнери на различни начини. Кралските пингвини пеат долги песни со своите партнери. Папуанските пингвински мажи им даваат на своите партнери подароци кои главно се состојат од камчиња. За пингвините, силната љубовна врска е исклучително важна за одгледување млади.

13. Поголемите пингвини обично живеат во постудени региони. Помалите пингвини обично живеат во умерени и потопли региони.

14. Најстариот пронајден фосил за пингвин е Ваиману, стар околу 60 милиони години.

15. Пингвините можат да го контролираат протокот на крв во нивните екстремитети.

16. Пингвините можат да пијат солена вода затоа што имаат посебна жлезда што ја филтрира солта од крвотокот.

17. Возрасниот маж Царот Пингвин е птица која може да живее најдолго без храна. За време на периодот на инкубација, тие не јадат околу 115 дена!

18. Пингвините обично не се плашат од луѓето.

19. Пингвините ја изгубија способноста за летање пред неколку милиони години. Сепак, тие се птици кои пливаат најбрзо и нуркаат најдлабоко. Тие се и најголемата водна птица.

20. Светскиот ден на пингвинот се слави секој 25-ти април.

Претходна објаваРецепт за „зачинето“ топло чоколадо со рум и цимет…
Следна објаваУтрото навистина менува сè: Рецепти за подобар, посреќен и поисполнет ден! Не е тешко, а промената е голема!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име