Дома Интересно 14 интересни факти за Љубовта…

14 интересни факти за Љубовта…

301
0

Дознајте неколку поинтересни факти за една од најважните работи на светот – љубовта. Понекогаш мислиме дека знаеме сè за ова прашање, но ајде да видиме.

 1. Мажите кои им даваат утрински бакнеж на своите жени живеат 5 години подолго од оние кои не.
 2. Во средниот век, правилото беше дека две лица може да бидат принудени на свадба ако бидат фатени како се бакнуваат на јавно место. Во некои земји, овој чин на објавување љубов е сè уште прекршок.
 3. 65% од луѓето ја наведнуваат главата надесно кога се бакнуваат.
 4. Бакнувањето спречува расипување на забите.
 5. Американските научници дојдоа до заклучок дека луѓето се привлекуваат едни со други ако имаат слични имиња.
 6. Најдолгиот непрекинат бакнеж на светот траеше 47 часа.
 7. Секоја година, над 10.000 парови стапуваат во брак со личност што ја запознале за време на пауза за кафе.
 8. 43% од луѓето кои не се во врска, тврдат дека лошиот здив е најважната работа за која треба да се грижите пред првиот состанок.
 9. Истражувањата покажуваат дека мажите се заљубуваат по три состаноци, а жените само по 14 состаноци.
 10. Во првите 3-5 месеци од врската се јавуваат повеќето прекини.
 11. Вереничкиот прстен најчесто се носи на четвртиот прст од десната рацете затоа што античките Грци верувале дека „тој вери аморис“, односно вената на љубовта што поминува директно низ срцето, минува низ тој прст.
 12. Мажите кои се вљубени покажуваат поголема активност во визуелниот дел од мозокот, додека кај жените има зголемена активност во делот задолжен за меморијата.
 13. Заљубеноста трае нешто повеќе од една година, бидејќи мозокот не може да одржува состојба на занес подолго од тоа.
 14. Во 1950-тите, луѓето веруваа дека оние кои не биле во брак страдаат од некакво ментално растројство.
Претходна објаваДенес се празнува Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите…
Следна објава7 здравствени проблеми кои се третираат со прополис…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име