Дома Психолошки совети 13 секојдневни работи што го оштетуваат мозокот…

13 секојдневни работи што го оштетуваат мозокот…

259
0

Исто како и другите органи на нашето тело, нашиот мозок може да претрпи оштетување од различни причини, дури и од оние кои не се премногу очигледни.

13 секојдневни работи што го оштетуваат мозокот.

Ова се секојдневни навики кои можат да предизвикаат значителна штета на вашиот мозок.

13. Недостаток на комуникација:

Студија спроведена на Универзитетот во Мичиген покажа дека дури 10 минути комуникација на ден ги зголемува менталните способности. Иако е пожелно да не излегувате и да зборувате во живо – телефонскиот разговор со пријател или роднина исто така го стимулира мозокот.

12. Премногу шеќер:

Според истражувањето, големи количини шеќер негативно влијаат на невротрофичниот фактор на мозокот, кој е одговорен за производството на неврони. Исто така е особено важен за формирање на долгорочна меморија и учење.

11. Недостаток на вежби за мозокот:

Според научниците, врвот на продуктивноста на мозокот е достигнат на возраст од 16-25 години, по што полека се намалува. Сепак, обемното истражување покажа дека редовното вежбање на мозокот (читање, решавање загатки) може значително да ја подобри нејзината продуктивност, дури и кај луѓето кои ги имаат првите знаци на сенилна деменција.

10. Прескокнување појадок:

Истражувањата покажуваат дека децата кои редовно појадуваат имаат многу подобар успех во училиште, особено во природните науки. Прескокнувањето на појадокот предизвикува намалување на нивото на гликоза во крвта, што негативно влијае на функцијата на мозокот.

9.Премногу брза храна:

Во исхраната и постојаното прејадување негативно влијаат на врските помеѓу мозочните клетки. Покрај тоа, јадењето премногу брза храна може да предизвика депресија.

8. Сладолед:

Секоја ладна храна, вклучително и сладолед, може да предизвика ненадејна главоболка. Се смета дека студената храна ги стеснува крвните садови. Телото, обидувајќи се да спречи хипотермија, испраќа топла крв во мозокот, што пак ги проширува крвните садови. Токму оваа разлика, според научниците, предизвикува главоболки.

7. Мобилни телефони:

Студија спроведена врз стаорци открила врска помеѓу ракот на мозокот и употребата на мобилен телефон. Сепак, не треба да го фрлате паметниот телефон. Наместо тоа, лекарите ве советуваат да користите звучник или слушалки за да разговарате и да не го ставате телефонот близу до перница додека спиете.

6. Покријте ја главата за време на спиењето:

Кога спиеме покривајќи ја главата со ќебе, ја намалуваме количината на кислород што влегува во нашето тело затоа што, во овој случај, треба да вдишеме веќе „рециклиран“ воздух кој е заситен со јаглерод диоксид. Ова создава недостаток на кислород за нашиот мозок.

5. Дехидратација:

Како што знаете, човечкиот мозок сочинува 70-80% вода. Покрај тоа, водата е одговорна за доставување на потребните супстанции до мозокот. Мозокот работи најефикасно кога нема недостаток на H2O, додека пак недостаток на вода доведува до намалување на мозочната активност.

4. Алкохол:

Според истражувачите, како што е веќе добро познато, конзумирањето на алкохол ги уништува врските помеѓу мозочните клетки, а како што се кршат врските, така слабее активноста и јачината на мозокот.

3. Пушење:

Како што покажа истражувањето, пушењето не само што доведува до рак, туку и до намалување на дебелината на церебралниот кортекс. Ваквите оштетувања можат значително да влијаат на менталните способности бидејќи токму овој дел од мозокот е, меѓу другото, одговорен за размислување.

2. Недостаток на вежбање:

На мозокот му треба редовна обука. Едно истражување открило дека вежбите имаат корисен ефект врз синтезата на невротрофичниот фактор, а со тоа и врз долгорочната меморија.

1. Строга диета:

За време на строга диета не се губи само телесната тежина. Истражувањата покажаа дека сериозните ограничувања во исхраната предизвикуваат мозокот всушност да не ги прима сите хранливи својства што се потребни. Ова е уште една причина да бидете поразумни во пристапот кон вашата диета.

Немојте да дозволите да бидете истоштени од строгите диети – само јадете правилно.

Претходна објаваЕдинствениот витамин што и е навистина потребен на кожата
Следна објаваМатичен млеч, лек над медицина…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име