Дома Здравје 12 знаци кои може да укажуваат на проблеми со бубрезите

12 знаци кои може да укажуваат на проблеми со бубрезите

952
0

Бубрезите се меѓу најважните органи во вашето тело. Тие се одговорни за филтрирање на отпадот, создавање црвени крвни зрнца, па дури и за одржување на вашите коски силни и цврсти. Но, и покрај многуте витални улоги што ги играат во одржувањето на здравјето и функционалноста на телото, тешко е да се одреди кога овие органи не функционираат со полн капацитет – особено во раните фази на одредени проблеми со бубрезите.

Всушност, според Синтија Смит, медицинска сестра во Renal Consultants, приближно „еден од тројца Американци се изложени на ризик од развој на хронична бубрежна болест (ХББ)“ и „помалку од 50 проценти од луѓето со тешка ХББ знаат дека имаат проблем. ”

Имајќи го тоа на ум, порталот Best Life состави листа на најчести знаци дека можеби имате проблем со бубрезите. Ако почувствувате некој од овие симптоми, веднаш консултирајте се со вашиот лекар.

 1. Болка во грбот

Еден од првите видливи знаци дека можеби имате проблем со бубрезите е болката во грбот. Инфекцијата на бубрезите може да предизвика интензивна болка во средината и горниот дел од грбот, според Клиниката во Кливленд. Во зависност од тежината на инфекцијата, оваа болка може да се прошири и на стомакот и на препоните.

 1. Болка во пределот на колкот

Камењата во бубрезите, кои се тврди наслаги на сол и минерали кои се формираат во бубрезите, може да бидат исклучително болни кога минуваат низ уретрата и мочниот меур. Всушност, според урологот од Лос Анџелес С. Адам Рамин, оваа болка често се споредува со породилни болки.

 1. Често мокрење

„Ако бубрежните филтри се оштетени, тоа може да предизвика чест нагон за мокрење, особено ноќе“, вели д-р Рене Метјуз.

Со оглед на тоа дека честото мокрење е поврзано и со здравствени проблеми како што се дијабетес и инфекции на уринарниот тракт, овој симптом секако бара одење на лекар.

 1. Меурчиња во урината

Често кога бубрежната функција е нарушена, „има меурчиња во урината кои не исчезнуваат кога го пуштате тоалетот“, вели Метјуз.

„Оваа пена е слична на пената што ја гледате кога ги матите јајцата бидејќи протеинот на албумин е во урината, а истиот е протеин што се наоѓа во јајцата“, објасни тој.

 1. Крв во урината

Според Метјуз, ова е уште еден чест симптом на бубрежна болест. Ако забележите крв во урината или дури изгледа малку црвена или кафена, важно е да посетите лекар што е можно поскоро.

 1. Затвор

Иако проблемите со бубрезите често влијаат на уринарниот тракт, тие понекогаш може да доведат до проблеми со вашите црева.

 1. Вртоглавица

Според Националниот институт за дијабетес и дигестивни и бубрежни заболувања, пациентите со бубрежна инсуфициенција често развиваат анемија поради намаленото производство на еритропоетин (ЕПО), хормон кој обично предизвикува производство на црвени крвни зрнца.

Многу чест симптом на анемија е чувството на несвестица или вртоглавица – други симптоми вклучуваат слабост, главоболка и отежнато дишење.

 1. Хронично чешање

Оштетувањето на бубрезите може да предизвика силно чешање – симптом кој не треба да се сфаќа лесно. Всушност, еден труд од 2015 година објавен во списанието „ Семинари за нефрологија“ забележува дека до 40 проценти од пациентите со краен стадиум на бубрежна болест развиваат чешање.

 1. Отечени раце и нозе

Бидејќи бубрезите се одговорни за филтрирање на вишокот вода од телото, кога тие не ја извршуваат оваа функција правилно, вишокот на вода се акумулира и предизвикува оток на рацете, нозете и глуждовите, според Националната фондација за бубрези.

 1. Здив

Кога бубрезите не ја извршуваат својата функција, „отпадот“ од телото може да се појави на сосема неочекувани места, а лошиот здив е уште еден симптом кој не треба да се игнорира.

 1. Болести на непцата

Лошиот здив не е единствениот начин на кој бубрежните заболувања може да се манифестираат во устата. Според Шау, проблемите со бубрезите може да предизвикаат и заболување на непцата, што „доведува до расипување и губење на забите“.

Мета-анализата од 2013 година објавена во Пакистанскиот весник за медицински науки покажа дека пациентите со хронична бубрежна болест имаат поголема веројатност да имаат пародонтална болест.

 1. Хронично крварење од носот

Грануломатоза со полиангитис (GPA) е болест која се карактеризира со отекување на крвните садови во бубрезите, носот, синусите, грлото или белите дробови. Според американскиот фонд за бубрези, првиот знак на оваа состојба е обично течење на носот или честото крварење од носот.

Иако GPA не секогаш влијае на бубрезите, тоа може да доведе до хронично заболување на бубрезите или дури и откажување на бубрезите, па затоа е важно да разговарате со вашиот лекар ако крварењето од носот стане редовна појава.

Претходна објаваЕве што прави мозокот кога спиете и зошто е добро
Следна објаваАко се сомневате дека имате недостаток на магнезиум, веднаш проверете дали ги имате овие симптоми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име