Дома Живот 10 трикови како да се загреете во ледените денови

10 трикови како да се загреете во ледените денови

508
0


Температури под нулата не очекуваат во текот на денот, но и во наредниот период. Настинката е особено тешка за оние кои имаат послаба циркулација, па не можат долго да се загреваат, затоа ви пренесуваме неколку трикови кои можат да помогнат во вакви случаи.

Ова се совети за оние кои имаат слаба циркулација, или едноставно не се и никогаш нема да бидат подготвени за ова студено време.

1.Резервни чорапи

Чорапите не заземаат многу простор, па можете секогаш да ги имате во чантата, како резервни доколку не ви се доволни кога ќе излезете од дома. Ова е особено добра идеја ако надвор врне или врне снег.

2. Загрејте ја облеката

Пред да се облечете по утринското туширање, облечете ја долната облека и чорапите, за да ги загреете во машината за сушење, на радијаторите, шпоретите…

3. Гответе и пеглате!

Топлата рерна не е потребна само за топол оброк, туку и за вашето топло тело. Додека нешто се пече во рерна, ќе ви биде убаво и вам, бидејќи знаете колку тој дел од шпоретот може да ја загрее целата кујна. Дури и кога не готвиш ништо, а имаш некоја друга работа во кујната, миеш еден куп садови, на пример, ја вклучуваш рерната и ја отвораш широко. Слично е и со пеглата.

4. Топла вода

Најбрзиот начин за загревање е да дозволите топлата вода да се лизга по вашите важни зглобови. Загреаната крв патува низ телото и прави да се чувствувате потопло за само неколку секунди.

5. Топол компир

Ставете ги компирите во микробранова печка 20 секунди и потоа држете ги малку во раце. Јадењето компити во зимен перод е препорачливо.

6. Зачинета храна

Зачинете го телото со некоја зачинета храна, од која дефинитивно ќе почнете да се потите и да ја чувствувате топлината. Само не претерувајте со лути пиперки.

7. „Обратна“ психологија

Ладен ти е во секој атом од твоето битие, но можеш да се убедиш дека не е така. Замислете оган во вас, седите покрај топол камин или едноставно уживате во ова „кул“ време и се прашувате како воопшто не ви е ладно.

Друга тактика е да помислите на место кое е далеку поладно од она во кое се наоѓате.

8. Топла бања наместо туширање

Потопете се во топла бања. Вашето тело ќе ја апсорбира топлината од водата и ќе ја задржи некое време кога ќе излезете од кадата. Дури и ако веднаш го испиете вистинскиот чај и додадете малку ѓумбир… ќе биде премногу жешко.

9.Пушти ја косата

Некои девојки велат дека поретко се депилираат во зима затоа што тоа ги прави потопли. Хм … чудна тактика, но обидете се, ако вашиот партнер се согласи. Исто така, ако имате подолга коса, тоа ќе значи дека не ја врзувате кога излегувате – барем малку ќе го ублажи студот на лицето, ушите, вратот …

10.Разговарајте со вашиот лекар

Ако страдате од екстремно чувство на студ, на кое ништо не помага, тогаш најдобро е да се консултирате со вашиот лекар, кој може да ви препише некој лек или терапија.

Претходна објаваНајголемите животни лекции што можете да ги научите од децата
Следна објаваСовети кои ќе ви помогнат да заспиете како дете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име