Дома Интересно 11 интересни факти за кокосот

11 интересни факти за кокосот

627
0

Еве 11 интересни факти за кокосот.

 1. Фармерите од кокос во Тајланд тренираат макаки-мајмуни со прасиња за да ги соберат нивните кокосови ореви. Трениран макак може да собере до 1600 кокосови ореви дневно, додека човекот може да собере околу 100.
 2. Кокосовите ореви се транспортирале низ светот лебдејќи низ морето. Ова е една причина (заедно со човечкото мешање) што кокосот е толку распространет низ целиот свет.
 3. Филипините имаат своја верзија на пита со јаболка направена од кокос и кондензирано млеко. Се верува дека питата Буко ја измислил Соледад Пахуд, ја открила питата со јаболка додека работела како собарка во САД, се вратила на Филипините каде недостатокот на јаболка довел до нејзиниот рецепт за кокос.
 4. Малата островска земја на електрична енергија во Токелау се произведува целосно од соларна енергија . Меѓутоа, кога надвор е облачно, островот работи на генератори напојувани од кокосово масло.
 5. Кокосот е толку важен на Куковите острови што прашуваат за нив на пописот. За евиденција, секој дом јаде околу десет кокосови ореви неделно и храни околу 75 на своите животни.
 6. Копра (сушено кокосово месо) е способно за спонтано согорување и затоа е забрането да се транспортира по воздушен пат, освен ако не е дадена изречна дозвола од релевантен орган.
 7. Oreos во Канада се направени со кокосово масло, што очигледно им дава поинаков вкус од нивните американски колеги.
 8. Кокосовата вода не само што е стерилна, туку делува и исклучително добро како спортски/хидратациски напиток, е речиси изотонична за човечката крв.
 9. Во 1975 година, виетнамските власти ја забранија религијата слична на култот позната како религија на кокос, која се залагаше да се консумира само кокос и да се пие само кокосово млеко. На својот врв имаше околу 4.000 следбеници.
 10. Шри Ланка има министерство и министер за развој на кокос.
 11. Зборот „кокос“ доаѓа од шпанскиот и португалскиот збор „коко“ („череп“), бидејќи трите кругови на лушпата од кокос личат на цртите на лицето.
Претходна објаваКолачиња со ореви
Следна објаваОва се знаци дека имате недостаток на витамин Б12

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име