Дома Психолошки совети 10 совети за тоа што да правите кога не знаете што да...

10 совети за тоа што да правите кога не знаете што да правите

666
0

Секој знае како е да се облекуваш заглавен, изгубен, расфрлан, летаргичен. Има моменти кога не ни знаеме какви активности да преземеме или каков избор да направиме.


Случај на анализа, парализата на мислите што нè обземаат може да не остави збунети, вознемирени и вознемирени, пропуштајќи уникатни можности во животот и убивајќи ја нашата продуктивност. Од друга страна, седењето со мислите некое време може да ви помогне да избегнете избрзани одлуки. Можеби тоа е начинот на вашата интуиција да ве спречи да донесувате лоши одлуки. Па што правиш кога не знаеш што да правиш? Сепак, постојат некои работи кои ќе ви помогнат да излезете од таа заглавена положба кога не знаете што да правите.


Престанете да одложувате
Има моменти кога длабоко во себе знаеме што треба да правиме, но се плашиме да дејствуваме или едноставно не сакаме да ги исполниме поставените намери, цели, добри одлуки. Ова е особено точно ако имате навика да одолговлекувате до последен момент, на пример да одолговлекувате со започнување здрави навики, да се храните здраво, да одите, да вежбате, да работите на себе.

Дружете се
Да се ​​изолирате со негативни мисли и неизвесност, која ви се врти во главата, е рецепт за стагнација. Проширете ја вашата мрежа на контакти. Запознајте нови луѓе и споделувајте идеи. Можеби треба да ја погледнете вашата ситуација од друга перспектива. Објективните луѓе можат да ве мотивираат и инспирираат.

Бидете проактивна личност
Тешко е да се балансираат работите што требаше да ги направите со задачите што треба да ги направите во моментов. Луѓето кои ги постигнуваат животите за кои сонувале преземаат иницијатива и гледаат потенцијални проблеми пред да се случат. Научете да останете чекор понапред.


Помогнете им на другите
Кога сте изгубени во животот и се чини дека сè околу вас се распаѓа, помагањето некому може да ви даде обновена перспектива и поголема вредност. Помагањето може да предизвика нешто во вас што ве движи напред во животот. Подобро е да се дава отколку да се прима. Ако се фокусирате на тоа да бидете ресурс за луѓето, добра карма сигурно ќе следи.

Опуштете се
Тешко е да се види поголемата слика кога сте исполнети со вознемиреност и немир. Ослободете се од потребата да го контролирате резултатот и само верувајте во процесот. Променете ги работите што можете да ги контролирате и ослободете се од работите што не можете. Нема смисла да размислувате за работи за кои немате моќ, затоа прифатете ги и продолжете понатаму.

Спиј
Бистриот ум е одморен ум. Заморот доведува до импулсивност и недостаток на фокус, јасност. Одморете се и разбудете се освежени и подготвени да донесувате одлуки. Спиењето му дава шанса на умот да се префрли на попозитивно место. Го смирува умот и ни овозможува да бидеме поприсутни во креативниот процес. Одвојте еден ден за одмор.


Верувајте на вашата интуиција
Тоа болно чувство во стомакот што го чувствувате пред да ја донесете последната погрешна одлука, беше вашата интуиција. Овој пат, не го игнорирајте тој глас во вашата глава. Интуицијата знае што е најдобро за вас.

Разговарајте со некого
Ги вртите проблемите во главата и се надевате на решение, но тоа може да ве остави неспособни да ги поврзете точките. Разговорот со некој кому му верувате и изнесувањето на вашите мисли во универзумот може да биде токму она што ви треба. Секој што го познавате има свои уникатни перспективи и искуства. Ако се чини дека не можете да најдете решение, разговарајте со пријател, член на семејството, психотерапевт.


Фокусирајте се на исходот
Едно нешто што ги спречува луѓето во нивните патеки е работата потребна за да се постигне целта. Обидете се да внимавате на наградата. Фокусирајте се на крајната цел. Почувствувајте ги емоциите што ги очекувате кога ќе го постигнете она што го сакате. Копајте длабоко и туркајте додека не стигнете до целта.

Држете се до вашите вредности и верувања
Знајте дека нема погрешни избори, кога се држите до вашите морални, етички и животни вредности без компромиси.

Извор: yourtango.com

Претходна објаваВНИМАВАЈТЕ: Оваа група на луѓе НЕ ТРЕБА ДА ПИЈАТ КАФЕ
Следна објаваПричини зошто цвеклото треба да биде во вашата чинија: богато со хранливи материи и нискокалорично

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име