Дома Светски дестинации 10 најубави замоци во Европа…

10 најубави замоци во Европа…

749
0

Замоците што ги гледаме во филмовите и бајките не се само инспирирани од фантазијата и имагинацијата. Во повеќето случаи тие беа базирани на вистински замоци, од кои многу може да се најдат во Европа. Еволуирајќи од концептот на градови со ѕидини, овие замоци се создадени за да ги заштитат и издржат нападите, а истовремено да наметнат моќ и доминација над околниот пејзаж.

Стратешки лоцирани, со поглед на долините, езерата и планинските премини, овие неверојатни замоци и тврдини од бајките се остатоци од влијанието на кралевите и кралиците низ античката историја.

Замокот Елц

Средновековниот замок Елц, или Бург Елц, во Германија првпат се појавил во 12 век како дел од страшната Света Римска империја. По векови војување, тој остана недопрен, сместен на врвот на карпа во мала пошумена долина. Дури е во исто семејство повеќе од 800 години!

Алказар де Сеговија

Алказар во Сеговија, Шпанија, е олицетворение на замок од бајките. Сместен на врвот на карпа, овој замок од 12 век е светско наследство на УНЕСКО и сведоштво за раскошот на едно минато време. Дури и го инспирираше замокот во Снежана на Дизни.

Замокот Хоенцолерн

Замокот Хоенцолерн во Германија некогаш бил седиште на предците на благородниот Хоенцолерн. Во стилот на типична средновековна ридска тврдина, неоготскиот замок удобно се наоѓа на врвот Берг Хоенцолерн, кој се издига до 855 метри. Денес е популарна туристичка дестинација, поради неверојатната архитектура на овој замок од бајките со 140 соби.

Мон-Сен Мишел

Мон-Сен Мишел е едно од оние места кои го одземаат здивот. Не знаеме како да го опишеме – тврдина, замок, планина, остров или се во едно? Технички, тоа е средновековен град, утврден град изграден околу манастирот Свети Михаил во Нормандија. Градот и замокот прикажани во Disney’s Tangled се базирани на овој замок од бајките, кој е целосно опкружен со вода при плима.

Замокот Бервартштајн

Замокот Бург Бервартштајн е вистински замок од бајките скриен во шума во југозападна Германија. Првпат споменат во 1152 година, овој замок во карпата бил изграден за да го брани Пфалц во средниот век, а некои простории, скали и ходници се врежани во карпата.

Палатата Алхамбра

Магичната палата и тврдина Алхамбра во Гранада, Шпанија е еден од најубавите примери на исламската архитектура. Изграден со поглед на областа Албаицин во Гранада помеѓу 1238 и 1358 година, таа била кралска резиденција на мавританската династија Насрид.

Замокот Нојшванштајн

Замокот Нојшванштајн од 19 век, што значи „Нов лебед камен“ на германските Баварски Алпи бил изграден од Лудвиг II и бил инспириран од оперите на Вагнер. Изграден на карпа со поглед на околната долина, Лудвиг му напиша на Вагнер „локацијата е една од најубавите што може да се најдат, света и недостапна“. Послужи и како инспирација за анимираниот филм на Дизни од 1959 година, „Заспаната убавица“.

Замокот Хлубока

Замокот Хлубока во Чешка е прекрасен замок од бајките од 13 век изграден во готски стил. Во текот на вековите, неколку пати бил реновиран, а во 1871 година бил преуреден во стилот на британскиот замок Виндзор. Има 140 соби, единаесет кули и луксузен ентериер.

Замокот Чилон

Живописниот бајковит Шато де Шилон или замокот Чилон на Женевското Езеро во Швајцарија е островски замок за кој се верува дека бил изграден некаде во 11 или 12 век.

Претходна објаваГлавоболка
Следна објаваНе ги игнорирајте овие симптоми – лошата ЦИРКУЛАЦИЈА води до поголеми проблеми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име