Дома World destinations 10 најголеми цркви во Русија (ФОТО)

10 најголеми цркви во Русија (ФОТО)

240
0

10 најголеми цркви во Русија (ФОТО)

Димензиите на овие православни храмови се импресивни. Многу од нив се стари стотици години.

Црквата на Христос Спасителот, Москва


Најголемиот храм на Руската православна црква се наоѓа во Москва и може да прими до 10.000 верници. Тоа е верна копија на црквата изградена во 1882 година во чест на победата на Русија над Наполеон. Болшевиците ја урнаа првобитната зграда и на него долго време имаше базен.

Главниот храм на вооружените сили на Руската Федерација, Московскиот регион, Кубинка

Сергеј Карпухин / ТАСС


Третата највисока православна црква во светот (103 метри) е директно поврзана со историјата на Втората светска војна: нејзините скали и други елементи биле излеани од оружјето на нацистичка Германија. Црно-зелениот метал и бронзен храм беше отворен во 2020 година во Подмосковље.

Катедралата на Казанската икона на Света Богородица, Санкт Петербург

Матијас Сусен (CC BY-SA 3.0)


Храмот на Казанската икона на Пресвета Богородица, еден од најпознатите симболи на Санкт Петербург и семејната црква на Романови, е изграден по имитација на базиликата Свети Петар во Рим. Во советско време, во храмот бил сместен Музејот на религијата и атеизмот, а денес е еден од најголемите активни храмови во земјата.

Катедралата Свети Исак (Храмот Исакиев), Санкт Петербург


Се градел 40 години, до 1858 година, а за нејзината надворешна декорација биле потрошени повеќе од 100 килограми чисто злато. Сепак, жителите на Петербург го сметаа за ужасно масивен, гломазен и преголем во споредба со околните згради. Беше потребно време за да се навикнат на неговите гигантски димензии, но денес е тешко да се замисли Санкт Петербург без него.

Смолна црква, Санкт Петербург

Флорштајн (CC BY-SA 4.0)


Овој храм ги соборил сите рекорди на долга градба: 87 години бил граден, напуштен, реставриран, стопиран поради недостиг на пари, менувана архитектура и повторно граден. Замислен како манастир, тој наместо тоа стана затворена елитна образовна институција: Институт за девојки од благородни семејства. Денес таа е активна црква со интересен оптички трик: колку повеќе набљудувачот се приближува до храмот, толку му изгледа помал.

Црквата Тројце-Исмаил, Санкт Петербург

А. Савин


Храмот делумно е изграден со пари на царот Николај I. Според негова лична желба, сините куполи се украсени со златни ѕвезди. Но, за време на болшевичкото владеење, храмот бил затворен и останал недопрен само благодарение на среќната комбинација на околности: планот бил да се урне и да се претвори во градски крематориум.

Катедралната црква Спасение и Преображение, Хабаровск

Игор Онучин / Спутник


Го нарекуваат „Бисер на Далечниот Исток“. Од земјата до врвот на централниот крст, тој е висок 95 метри, што може да се спореди со модерни облакодери. Изграден е во 2004 година од доброволни прилози во градот Хабаровск.

Катедралната црква Благовештение, Воронеж

Сергеј Бобилев / ТАСС


Изградбата на овој храм во Воронеж е поврзана со основањето на самиот град, во 1586 година, кога храмот бил направен од дрво. Оттогаш, неколку пати бил реконструиран, преместен и реставриран, додека не станал највисоката зграда во градот. Неговите крстови се практично видливи од сите делови на Воронеж.

Нова саемска црква Александар Невски, Нижни Новгород


Храмот на тесниот појас на земја на сливот на Волга и Ока не ги преживеа атеистичките триесетти без тешкотии. Таа беше затворена и сите нејзини дрвени украси се претворија во огревно дрво. Во подрумот на храмот се наоѓа магацин, а на неговиот покрив за време на војната била сместена противвоздушна батерија. Целосно е реставриран во 1992 година.

Спасение на крв, Санкт Петербург


Црквата била изградена на местото каде што царот Александар II бил смртно ранет во 1881 година. Внатрешните ѕидови се покриени со седум квадратни километри мозаици!

Претходна објаваРЕЦЕПТ ЗА ЛУДО ТЕСТО! Може да се користи за правење кифлички, пици, лепчиња…
Следна објаваПредлог за празничната трпеза: Полнет ролат од мелено месо

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име