Дома Interesting 10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ДЕЛФИНИТЕ…

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ДЕЛФИНИТЕ…

614
0

Еве некои факти за делфините, кои сигурно не сте ги знаеле.
Се раѓаат со мустаќи:
Иако веднаш после раѓањето стануваат ќелави, малите делфини, кога ќе се родат, имаат коса на горната усна и неодоливо личат на мустаќи.
Тие не дишат автоматски:
Поради овој факт, делфините никогаш не спијат целосно. Едната страна од нивниот мозок, која го контролира дишењето, е секогаш будна.
Тие немаат гласни жици:
Иако е познат пискавиот звук што го создаваат делфините, малкумина знаат дека тој не доаѓа од грлото, туку од ноздрите. Делфините можат да шушкаат и над вода и под вода.
Се препознаваат по сопствен свиреж:
Секој делфин има различен свиреж и врз основа на тоа се препознаваат. Звукот од свирежот е нешто како име за делфините.
Заводници:
Малку е познато за фактот дека машките делфини знаат да ги заведат своите женики. Од морска трева прават нешто како букет и им го даваат на женките.


Се дружељубиви:
Познато е дека луѓето лесно воспоставуваат пријателски односи со делфините. Делфините прифаќаат и кучиња како нивни пријатели. Но, малку се знае за делфините кои се пријателски расположени кон другите видови риби, како што се китовите, на кои повремено им се придружуваат за да пливаат заедно.
Дијабетес:
Делфините се единствените животни кои можат да заболат од дијабетес тип 2.
Тие се далтонисти:
Делфините, можеби, не ги препознаваат боите. Иако науката сè уште не одговорила на ова прашање, сигурно е дека тие не ја препознаваат зелената боја.
Мирис:
Научниците тврдат дека делфините воопшто немаат чувство за мирис.
Самоубиство:
Кога се во заробеништво, тие се склони кон самоубиство. Тие се убиваат одбивајќи да јадат или удираат со главата кон sидовите на базенот.

Претходна објава5 трикови за негувана и здрава кожа во зима!
Следна објаваЕве како да се грижите за вашето ментално здравје доколку ја изгубите работата!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име