Дома Интересно 10 интересни факти за Антартикот!

10 интересни факти за Антартикот!

176
0

Од сите континенти, Антарктикот е веројатно најмистериозниот. Има многу добра причина за тоа.

  1. Многу земји имаат свои аеродроми на Антарктикот, а некои дури користат области покриени со мраз и снег за своите писти.
  2. За секоја нова година, во истражувачката станица МекМурдо се одржува музички фестивал наречен Ајкесток.
  3. Хеви метал групата Металика настапи на Антарктикот во 2013 година и со тоа стана единствениот бенд што имал концерт на секој од седумте континенти.
  4. Истражувачката станица МекМурдо има своја куглана, која е изградена уште во 1961 година.
  5. Превоз на луѓе од една до друга истражувачка станица е можен со помош на специјални автобуси.
  6. Маскенбалите често се одржуваат на станици и бази на Антарктикот за време на празниците.
  7. Верувале или не, еднаш годишно се одржува маратон на Антарктикот.
  8. Истражувачите често нуркаат во водите на Антарктикот, а истото понекогаш го прават заинтересирани туристи.
  9. Хорор наречен југ од разум (2012) е првиот драмски филм снимен целосно на Антарктикот.
  10. Антарктикот е една од најдобрите локации на нашата планета за наоѓање метеорити, пред се поради студената и сува клима на овој континент.
Претходна објаваЗагатка: Ставете го соодветниот број на местото на прашалникот?
Следна објаваКако може јајцата да ви помогнат да ослабнете?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име