Дома Интересно 10 изненадувачки факти за океаните…

10 изненадувачки факти за океаните…

215
0

Денес е Светски ден на океанот! Тие се чудни, убави и мистериозни, а повеќето од нас знаат изненадувачки малку за нив. Океаните сочинуваат 70% од површината на Земјата и можат да нè научат многу за планетата на која живееме.
За да ви дадеме идеја за многуте изненадувања што се наоѓаат во океаните, издвоивме само неколку интересни факти за вас. Искрено се надеваме дека ќе бидете желни да дознаете повеќе за овој инспиративен свет, бидејќи тој лежи под површината на водата.

За почеток, дали знаевте дека 94% од животот на Земјата е во вода?

Океаните се најголемите музеи на Земјата затоа што имаат повеќе предмети и остатоци од историјата отколку сите светски музеи заедно.

Истражувачите испитале само 5% од океаните на Земјата. Покрај тоа, имаме подобри мапи на Марс од морското дно.

Најдолгиот планински венец на светот е под вода. Овој ланец се вика „Среден океански срт“ и поминува низ средината на Атлантскиот океан, како и преку Индискиот Океан и Пацификот. Неговата должина е околу 35.000 километри, а има врвови поголеми од оние на Алпите.

Постојат голем број на необични географски чуда во океаните, како што се столбови што достигнуваат огромни височини и оџаци што ослободуваат сулфурна киселина. Во подножјето на Мексиканскиот залив има подводни вулкани кои испуштаат кал и метан, а не лава.
Овие прекрасни формации се надополнети со подводни топли извори чија вода достигнува 650 степени Целзиусови, што е доволно за да се раствори оловото.

Поголемиот дел од животот во океаните е невидлив со голо око. На пример, ако некогаш сте проголтале милилитар океанска вода, знајте дека сте проголтале и 1 милион бактерии и 10 милиони вируси. Сепак, нема потреба да се грижите, пливачите ширум светот се капат во океанската вода секој ден, и тоа без лоши ефекти.

Дали знаевте дека брзината на октоподот никогаш не ја надминува брзината на околните бранови? Истиот октопод користи неверојатни начини на камуфлирање, промена на бојата, формата, па дури и нејзината текстура, дезен и осветлување за да се прилагоди на околината.

Друг пример е машката лигња, која е обоена во топла кафеава боја за да привлече жени, или во бела боја за да ги избрка другите мажи. Најинтересно е што мажот никогаш не ја покажува својата бела агресивна боја пред жените.

Не само флората и фауната на океанот останаа мистериозни за научниците. Постојат и бројни звуци од длабочините на океанот, кои научниците сè уште не можат да ги објаснат со сигурност. „Блуп“ е можеби најпознатиот подводен звук, снимен во 1997 година од хидрофоните поставени од Националната управа за океани и атмосфера (НОАА). Тоа е еден од најгласните океански звуци снимени некогаш, и потсетува на кршење голема санта мраз, иако никој не знае со сигурност што всушност го произвело звукот.

Океаните се навистина неистражена пустина на планетата Земја. Науката покажува дека тие имаат потенцијал за милиони нови откритија, од наоѓање нови видови и геолошки активности, до други необични географски иновации, сè со цел подобро разбирање на потенцијалот на нашата планета и животот на неа.

Претходна објаваПриродни начини да се смирите по стресни настани
Следна објаваИзбелете ги забите со јагоди…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име