Дома Здравје 10 знаци дека сте во добро здравје

10 знаци дека сте во добро здравје

625
0

Кога размислуваме за здравјето, многумина од нас се грижат за својата тежина. Тоа може да биде и показател за општата здравствена состојба, но има и некои други показатели на кои можеби нема да обрнете внимание. Еве како вашето тело ви кажува во каква состојба е.


Редовна столица
Здравото и редовно празнење на дебелото црево е доста важно не само за вашиот дигестивен систем, туку и за целото тело. Кога цревата се празнат секој ден, токсините се елиминираат и на крајот избегнуваме ширење на воспалението низ телото.

Урината е чиста
Кога е правилно хидрирана, урината ќе биде светло жолта или бистра, што е добар знак дека бубрезите функционираат како што треба. Доколку забележите потемна урина, време е да испиете чаша вода.

Редовна менструација
Вообичаениот менструален циклус може да се движи од 21 до 35 дена, па ако менструацијата не ви доаѓа редовно во таа рамка, можеби ќе треба да посетите лекар. Редовните месечни циклуси кои траат од два до седум дена се добар показател дека вашиот репродуктивен систем работи оптимално.

Можете добро да се справите со емоционалниот стрес
Ова е толку лесно да се занемари бидејќи секогаш работиме под притисок на стрес, така што не забележуваме кога нашите реакции стануваат автоматизирани и неконтролирани. Патем, користењето помош од терапевт се смета за легитимно управување со емоционалниот товар.

Чиста кожа
Покрај акните кај возрасните, доколку имате хормонални епидемии на акни или други проблеми со кожата, може да имате и некои здравствени проблеми. Кожата е нашиот најголем орган и ако не покажува знаци на непријатност, тоа е одличен показател за добро здравје.

Редовно трчате
Без разлика дали трчате маратони или правите 10-минутно истегнување секое утро, се додека се обидувате значајно да го движите вашето тело секој ден, вие сте одлично!

Јадете свесно
Внимателна исхрана не значи дека треба да бидете на строга диета. Тоа само значи да јадете додека не се заситите, а потоа да се откажете. Исто така, свесноста дека јадете овошје и зеленчук додека избегнувате преработена храна.

Имате добри пријатели
Истражувањата покажуваат дека поминувањето време со пријателите е добро за нашето здравје. Излезете со пријателите во градот или поканете ги дома и уживајте во дружењето!


Ретко си болен
Нормално е одвреме-навреме да закачите вирус или да настинете, но ако постојано се борите со едното или другото, постои голема веројатност вашиот имунолошки систем да вика за помош. Ако не можете да се сетите кога последен пат сте биле болни, сигурно правите нешто како што треба!

Спиеш мирно
Ако генерално немате проблеми со заспивањето или будењето за време на спиењето, сметајте се себеси за среќни. Неправилните обрасци на спиење може да укажуваат на сериозни проблеми како што се апнеја при спиење, несоница или гастроезофагеален рефлукс.

Претходна објаваКако дел од Австралија опен, Адидас постави одржлив пловечки терен за да ја подигне свеста за пластиката во океаните
Следна објаваДали пилешката супа помага при настинка?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име