Дома Здравје 10 здравствени придобивки од сокот од калинка…

10 здравствени придобивки од сокот од калинка…

231
0

Сите знаеме дека калинката е исклучително здраво овошје. Може да ја јадете свежа, но може да пиете и сок од калинка. Сигурно сте се запрашале неколку пати кои се специфичните здравствени придобивки што ни ги дава ова овошје. Ако е така, проверете некои од нив:
Борба против рак на дојка…
Истражувањата во Израел покажуваат дека сокот од калинка ги уништува клетките на ракот на дојката додека ги остава здравите клетки. Исто така, може да спречи формирање на клетки на рак на дојка.
Превенција од рак на белите дробови…
Истражувањата покажуваат дека сокот од калинка може да спречи развој на рак на белите дробови.
Го забавува ракот на простата…
Истражувањата исто така покажуваат дека сокот од калинка може да спречи рак на простата.
Го штити мозокот на бебето…
Истражувањата покажуваат дека ако мајката консумира сок од калинка, тоа може да го заштити мозокот на новороденчето од оштетување.
Спречување на остеоартритис…
Неколку студии сугерираат дека сокот од калинка може да спречи распаѓање на ‘рскавицата.
Ги штити артериите…
Сокот од калинка спречува формирање на плаки во артериите.
Алцхајмерова болест…
Калинката може да спречи и забави Алцхајмерова болест.
Го намалува холестеролот…
Сокот од калинка го намалува ЛДЛ (лошиот холестерол) и го зголемува ХДЛ (добар холестерол).
Го намалува крвниот притисок…
Едно истражување открило дека дневната потрошувачка на 1,7 литри сок од калинка го намалува систолниот (максималниот)крвен притисок за дури 5 проценти.
Стоматолошка грижа…
Истражувањата покажуваат дека сокот од калинка може да биде природен начин да се спречи забната плака.

Претходна објаваШто може да открие стоматолог за вашето здравје?
Следна објаваЕве зошто треба да престанете да се споредувате со другите…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име