Дома Здравје 10 брзи начини да го излечите затнатиот нос

10 брзи начини да го излечите затнатиот нос

296
0

Како да се отпушти затнат нос? Изберете кој било од овие докажани и природни трикови и сигурно ќе функционираат!


Затнатиот нос е еден од првите симптоми на многу проблеми и предизвикува голем број проблеми. Освен што е многу непријатен, предизвикува нервоза и го отежнува извршувањето на секојдневните задачи, затнатиот нос го отежнува дишењето, а густата слуз тече понатаму по дишните патишта и може да доведе до брзо влошување на состојбата.

Без разлика дали страдате од настинка или ринитис, затнатиот нос е еден од најчестите и најнепријатните симптоми, поради недоволниот проток на воздух низ носните пасуси.


Топли облоги за синусите

Намокрете крпа, плетена или платнено марамче или загрејте ги на радијатор, а потоа ставете ги на челото и носот во пределот на синусите. На овој начин тие ќе се загреат и наскоро ќе можете да го исфрлите насобраниот секрет.

Јаболков оцет

Органскиот јаболков оцет најчесто се користи за слабеење, но има и бројни позитивни ефекти врз здравјето и зајакнување на имунитетот. Добро е познато дека ја раствора слузта во телото, па ќе помогне и кај слузта наталожена во носот.


Како да се отпушти носот со јаболков оцет? Сварете половина литар вода, а потоа истурете три лажици јаболков оцет и вдишете ја пареата од оваа смеса. За да го направите ефектот уште подобар, покријте се со крпа, па топлата пареа ќе влезе директно во вашиот респираторен тракт.

Рен

Изрендајте малку рен, а потоа измешајте го со една лажичка мед. Ставете ја оваа смеса на јазикот, вдишете низ нос најмалку десет пати и дури потоа проголтајте ја.

Топол туш

Верувале или не, туширањето делува како еден вид вдишување!
Пареата на овој начин дополнително ќе ги разреди вашите секрети и ќе го олесни респираторниот тракт. Имајте на ум дека овој ефект е краткотраен и може повторно да се затнат носот, но во секој случај почесто туширајте се и ќе ви биде полесно.

Вдишување

Пареата е еден од најефективните природни трикови за деблокирање на носот, а најдобро од сè, работи брзо.

Идеално е да имате домашен инхалатор и да користите солен раствор, ако немате, едноставно зовријте вода и користете ја оваа пареа. Во водата можете да додадете природни состојки како есенцијални масла или билки како босилек. Не заборавајте да ја покриете главата со крпа, а потоа навалете ја главата над течноста и вдишете ја пареата за да се разградат секретите.

Колку што е можно повеќе течност

Хидратацијата е првиот чекор за секој кој се сомнева дека има настинка, дури и пред да почувствуваат други симптоми освен ненадејна исцрпеност и болки во мускулите.

Зголемениот внес на течности е основа за брзо закрепнување

Затоа луѓето со затнат нос треба да го зголемат внесот на течности штом ќе се разреди секретот и ќе се намали притисокот врз синусите. Дополнително ги ублажува воспалителните процеси и иритациите, а освен водата ефикасни се и чаевите и чорбите.

Лук

Доколку се одлучите за овој зеленчук, ќе ви помогне и на краток и на долг рок!

Благодарение на лукот, скордининот и алицинот, лукот делува како антибиотик, а поради алицинот има и антиканцероген потенцијал, антивирусно, антигабично, антиинфламаторно, антипаразитски и антиоксидантно дејство.

Лукот мора да биде дел од вашето мени

Како да го отпуштите носот со лук? Се што ви треба е ситно да исецкате чешне лук и да го изедете со оброк или барем со парче леб. Сепак, ефектот ќе биде уште подобар ако го џвакате самиот лук и го џвакате барем десет пати, а потоа земете длабок здив.

Ѓумбир

Изрендајте свеж корен од ѓумбир во секое јадење (идеално свежа салата) и ќе ви помогне да „дишете“.


Влажен воздух

Во зимските месеци поради загревањето воздухот во просторијата често е сув, па слузокожата се суши. Ова ја зголемува веројатноста дека ќе се појави воспаление или ќе се влоши постоечкото воспаление.

За да го направите воздухот повлажен, можете да користите некој од специјализираните уреди, а популарен народен трик е сад со вода на извор на топлина.


Корен од слез

Речиси и да нема ефикасен сируп за настинка и грип кој не содржи корен од бел слез.

Надалеку е познат по тоа што раствора слуз, а доволно е ситно да се исецка и да се стави во литар топла вода, па да отстои еден час и се да се вари. Оваа смеса треба да се вдишува додека е уште топла, а наскоро ќе забележите дека носот ви е чист.

Претходна објаваТОПЧИЊА со грчки јогурт:
Следна објаваСимптоми кои укажуваат на проблеми со тироидната жлезда

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име