Дома Психолошки совети 10 бесценети работи кои не можат да се купат со пари

10 бесценети работи кои не можат да се купат со пари

443
0


Џорџ Лоример , новинар, писател и издавач, еднаш рече дека е добро да се има пари и сите работи што може да се купат со пари, но исто така е добро да се проверува од време на време дали можеби сте изгубиле работи што не можете да ги купите

Со парите, меѓу другото, можеме да обезбедиме покрив над глава, нов автомобил и патување низ светот. Вистинско пријателство и внатрешен мир, од друга страна, нема да се постигне со трошење пари. Некои работи во нашиот живот едноставно немаат цена и не можат да се добијат со пари , а во следните редови ќе ве потсетиме на 10 такви непроценливи работи.

Вистинска љубов
Кога некој не негува чувства кон вас, со сите пари на светот, нема да можете да допрете до срцето на таа личност.

Искрено пријателство
Ако некој ти е пријател само затоа што си богат, тогаш тој не ти е вистински пријател.

Мир на умот
Ако се чувствувате непријатно за нешто што сте го направиле или не сте направиле, сигурно нема да најдете утеха во парите и се друго што можат да купат.

Семејна среќа
Иако парите се важни за создавање семејство, за вистинска среќа ќе треба да работите и на други работи.

Здравје
Понекогаш парите можат да ви обезбедат скап третман или операција, што може да ви ги подобри шансите за закрепнување, но нема пари да ве спаси од сериозни болести за кои сè уште нема лек.

Смисла за хумор
Нема школа за хумор, нема скапи советници за хумор, што значи дека вашиот имот нема многу да ви помогне да станете позабавни во општеството и да научите да се шегувате.

Мудрост
Мудроста се стекнува со искуство и парите немаат никаква улога.

Интелигенција
Умот е најмногу условен од генетиката, а сè уште не е измислена техника со која би можеле да ги промениме нашите гени за да ни се зголеми интелигенцијата.

Почит
Луѓето не почитуваат поради тоа какви сме и работите што ги правиме, а не поради парите што ги поседуваме.

Креативност
Нема докази дека растот на креативноста е поврзан со растот на богатството.

Извор: Aktivni.si

Претходна објаваКои работи го ослабуваат нашиот имунитет?
Следна објаваЗошто ни се врти во главата кога наеднаш ќе станеме

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име