Дома Health 1 намирница е клучот за здрав појадок, ќе ве држи сити и...

1 намирница е клучот за здрав појадок, ќе ве држи сити и здрави

362
0

1 намирница е клучот за здрав појадок, ќе ве држи сити и здрави

Овесот е храна која треба да стане дел од вашите оброци – богат е со минерали, витамини, влакна и многу други хранливи материи.

Порано, овесната каша беше нормален дел од нашата секојдневна исхрана, но со текот на времето исчезна од нашите менија, што е штета, бидејќи овесот е едно од најздравите житарки во светот.

Овесната каша каква што ја знаеме денес не е ни приближно до она што треба да го јадеме. Преработената овесна каша не е здрава. Најздраво е да купите цел овес, да го сомелете и да направите каша од тоа брашно со адитиви по ваш избор.

Вистинската домашна овесна каша е неверојатно хранлива. Оваа храна со цело зрно може да помогне во губење на тежината, да го надополни здравиот холестерол, да обезбеди одличен избор на растителни влакна…

Нутриционистите наведуваат зошто е добро да го започнете денот секое утро со овој појадок:

 1. Ја стимулира функцијата на цревата
  Влакната кои се наоѓаат во овесот помагаат во чистењето на цревата, промовирајќи здраво варење. Тие, исто така, помагаат да се подобри целокупното здравје на гастроинтестиналниот тракт со тоа што се обезбедува храната да стигне до местото каде што треба да оди во одредено време.
 2. Го одржува здравјето на срцето
  Истражувањата ги докажуваат придобивките од овесната каша за здраво срце и намалениот ризик од срцеви заболувања како што е коронарна срцева болест. Антиоксидансите и здравите влакна присутни во овесот го прават овој одличен избор за појадок за оние кои треба да го намалат нивото на лошиот холестерол.
 3. Го намалува крвниот притисок
  Една студија покажа дека редовното јадење овесна каша за појадок може да има ист ефект како и земањето лекови за висок крвен притисок. Овесната каша, сепак, е само помош за намалување на крвниот притисок и не треба да ги замени лековите.
 4. Го регулира шеќерот во крвта
  Примарните растворливи влакна во овесот познат како бета глукан делумно се раствораат во вода кога се голтаат, формирајќи густа супстанција во желудникот што има силни здравствени придобивки. Една од основните придобивки на ова влакно е неговата способност да помогне во намалувањето намалување на отпорноста на инсулин кај оние со дијабетес тип 2.
 1. Помага во регулирање на телесната тежина
  Луѓето кои постојано се на диети имаат проблем да ослабат бидејќи постојано чувствуваат глад, па прибегнуваат кон нездрави грицки. Овесната каша создава чувство на ситост во подолг дел од денот, а го чисти телото од токсини. На пример, ако за појадок јадете овесна каша направена од висококвалитетно овесно брашно, нема да бидете гладни до ручекот, кога можете и треба да јадете нешто варено и квалитетно.

Како да се подготви овесна каша:
Купете овес од цело зрно и потопете го преку ноќ во чиста, ладна вода. Наутро, варете го околу 15 до 20 минути додека зрната целосно не се сварат (како кога готвите пченицата). Додадете ги состојките по ваш избор и појадувајте здраво.

Сладок појадок:
Потребно: 1 чаша овес; 4 чаши млеко; 1 лажица мед; 1 лажичка цимет; 2 лажици суво грозје. Ставете сè во сад, покријте и оставете преку ноќ во фрижидер. Наутро ставете го во тавче или тенџере и варете го околу 15 минути додека смесата да се згусне и добро да се раствори овесот.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 8 МАЈ! Биковите и Близнаците имаат можност за љубов, а еве кој ќе се радува на паричниот тек!
Следна објаваЛеден ветер: Рецепт за вашата омилена торта без печење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име